apple epic games
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Apple ve Google’ın, Epic Games tarafından geliştirilen ‘Fortnite’ı kendi uygulama mağazalarından kaldırmasının ardından video-oyunu devi, iki şirketi ayrı ayrı mahkemeye vereceğini duyurmuştu. Yaşanan bu gelişmenin ardından Apple, 28 Ağustos tarihinde Epic Games geliştirici hesabını AppStore’dan kaldırma kararı aldı.  

Popüler video-oyunu Fortnite, kısa bir süre önce yaptığı bir güncelleme ile bünyesine kendi oyun içi ödeme sistemini entegre etmişti. Bunun üzerine Google ve Apple, Fortnite’ı platform kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle AppStore ve Play Store’dan kaldırmıştı. Yaşanan gelişmeler sonrası; oyunun geliştirici şirketi Epic Games, Apple ve Google’ı konuya ilişkin olarak mahkemeye vereceğini açıklamıştı. Apple ise 28 Ağustos tarihinde Epic Games geliştirici hesabını AppStore’dan kaldırma kararı aldı. Şirketin, iOS ve Mac geliştirici araçlarına erişiminin de sonlandırılacağı ifade edildi. 

Söz konusu gelişme, Epic Games’in “Epic Games Newsroom” isimli resmi Twitter hesabı üzerinden duyuruldu. Konuya ilişkin bilgilendirmenin, şirkete doğrudan Apple tarafından yapıldığı belirtildi. Epic Games ise Apple’ın bu hamlesi için ayrı bir dava açacağına işaret etti. Diğer yandan; video-oyunu devinin, AppStore bünyesinde sadece ‘Fortnite’ın geliştiricisi olmadığı da biliniyordu. Şirket, pek çok popüler oyun ve oyun motorunun da geliştiricisi konumunda bulunuyordu. Bu nedenle; Apple tarafından atılan bu adımın, bu oyun motorlarını kullanan üçüncü taraf geliştiricileri de etkileyeceği ifade edildi. 

Apple, Epic Games’in AppStore bünyesindeki durumu hakkında yeni bir açıklama yapmıştı

Epic AppStore

Apple ise kısa süre önce konuya ilişkin bir açıklama yapmış ve Epic Games’in, AppStore bünyesindeki en başarılı geliştiricilerden biri olduğunun altını çizmişti. Epic’in dünya genelinde milyonlarca iOS kullanıcısına eriştiğinin altını çizen şirket, video-oyunu şirketini ve uygulamalarını “Apple Geliştirici Programı” bünyesinde tutmaya devam etmek istediklerini de sözlerine eklemişti. Şirket ayrıca, açıklamasında Epic için bir istisna yapmayacağız. Çünkü onların ticari çıkarlarını, müşterilerimizi koruyan kuralların önüne koymanın doğru olmadığını düşünüyoruz ifadelerine yer vermişti. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Fortnite, Google Play Store ve AppStore’dan Kaldırıldı!

Epic Games ve Google Davasında İlginç İddia! 

Fortnite vs Apple, Android Telefonlar Depremleri Haber Verecek – DigiToll 28

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz