LinkedIn Kullanıcı Verileri
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Kısa bir süre önce 553 milyon Facebook kullanıcısının verilerinin sızdırılmasının ardından bu kez de LinkedIn, benzer bir gelişmeyle gündeme geldi. Aktarılan detaylara göre, 500 milyon LinkedIn kullanıcısının kullanıcı verileri sızdırıldı. Sızdırılan veriler arasında; LinkedIn profil bilgileri, isim-soyisim, kayıtlı e-posta adresleri, kayıtlı telefon numaraları, cinsiyet bilgisi, LinkedIn’e kayıtlı bağlantılar ve sosyal medya profilleri ve profesyonel ünvanlar olduğu belirtildi. 

Kısa bir süre önce, 553 milyondan fazla Facebook kullanıcısının kişisel verilerinin sızdırıldığı iddiaları teknoloji basınının gündemine oturdu. Yaşanan gelişme sonrası, LinkedIn de benzer bir gelişmeyle gündeme geldi. Aktarılan detaylara göre, 500 milyon LinkedIn kullanıcısının kullanıcı verileri sızdırıldı. ‘CyberNews’in haberi; sızdırılan verilerin, bir siber korsan sitesinde satışa çıkarıldığına işaret etti. Sızdırılan veriler arasında; LinkedIn profil bilgileri, isim-soyisim, kayıtlı e-posta adresleri, kayıtlı telefon numaraları, cinsiyet bilgisi, LinkedIn’e kayıtlı bağlantılar ve sosyal medya profilleri ve profesyonel ünvanlar olduğu kaydedildi. Siber korsanların, verileri en az 4 basamaklı rakamlardan satışa çıkardığının da altı çizildi. 

Bunun üzerine LinkedIn, konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Yaşanan gelişmenin bir veri ihlali olmadığına işaret eden şirket, bilgisayar korsanlarının platformdan yalnızca herkese açık profil verilerini aldığını belirtti. Microsoft çatısı altında faaliyet gösteren şirket, hiçbir gizli verinin sızdırılmadığının da garantisini verdiklerini dile getirdi. Yapılan açıklamada ayrıca, “Satışa çıkarıldığı iddia edilen bir dizi LinkedIn verisini inceledik ve bu verilerin, bir grup web-sitesi ve şirketten gelen verilerin bir toplamı olduğunu tespit ettik. Veriler, LinkedIn’den alınmış gibi görünen ve herkes tarafından görülebilen profil bilgilerini de içeriyor. Fakat yaşanan olay, LinkedIn’e bağlı bir veri ihlali değil ve gözden geçirebildiğimiz veriler arasında, LinkedIn’deki hiçbir gizli kişisel kullanıcı verisi yer almıyor” ifadeleri kullanıldı. 

LinkedIn veri sızıntısı sonrası, İtalyan veri güvenliği otoritesi platform hakkında soruşturma başlattı

LinkedIn Veri Sızıntısı

Diğer yandan; LinkedIn veri sızıntısı sonrası, İtalya’daki bir veri güvenliği otoritesi de LinkedIn hakkında soruşturma başlattığını açıkladı. Kullanıcıların, LinkedIn’deki herkese açık profil bilgilerini gözden geçirmesi gerektiği vurgulandı. Kurum ayrıca, kullanıcıları LinkedIn ve LinkedIn’e bağlı hesaplarındaki şifreleri değiştirmeleri ve iki faktörlü kimlik doğrulama sistemini kullanmaları gerektiği konusunda uyardı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Yaklaşık 553 Milyon Facebook Kullanıcısının Kişisel Verileri Sızdırıldı! 

KVKK Facebook’a İnceleme Başlattı!

LinkedIn, ‘iOS 14’ Güncellemesine Bağlı Olarak Kullanıcılardan Takip Verisi Toplamayı Bırakıyor 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz