Okuma Süresi
1 dakika

Apple ile aralarındaki dava sebebiyle sıkıntıya giren Epic Games ’in 2020’de 273 milyon dolar kaybettiği ortaya çıktı. Apple’ın ortaya çıkardığı dava belgelerinde, Epic Games’in son iki yılda ise 450 milyon dolar zararda olduğu görüldü. 

Apple, Epic Games ile aralarındaki dava belgelerinde oyun şirketinin son iki yıldaki zararını gözler önüne serdi. Steam ile yaşadığı ‘savaş’ sebebiyle ciddi kayıplar yaşayan Epic Games’in son iki yılda 450 milyon doları aşan zararı olduğu belirtiliyor. 

2018’in Aralık ayında hizmet vermeye başlayan Epic Games, her hafta oyunseverlere ücretsiz oyunlar sunarak platformdaki kullanıcı sayısını artırmaya çalışıyor. Her ne kadar en büyük rakibi Steam’e karşı elindeki en büyük kozu olsa da, ücretsiz oyunların Epic Games’e kazandırmadığı, hatta daha fazla zarar ettiği görüldü. Ancak elbette ki Epic Games’in en büyük zararı Apple ile yaşadığı dava oldu. 

Epic Games Store’un 2019 yılında 181 milyon zarar ettiği, 2020 yılında ise 273 milyon dolarlık zararı olduğu iddia ediliyor. Hem de Epic Games Store 2020 yılında 700 milyon dolarlık rekor bir gelir elde etmesine rağmen. 

Epic Games, yapımcılara 444 milyon dolar minimum garanti ödemesi yaptı

Epic Games Store, en büyük zararı ise özel oyunlar sebebiyle yaşıyor. Bu bağlamda dava belgelerinde ortaya çıkan bilgilere göre, Epic Games özel oyun yapımcıları için 2020 yılında 444 milyon dolarlık ‘minimum garanti’ ödemesi yaptı. Bu da Epic Games’in oyun yapımcılarına ödemesi gereken minimum tutar olarak görülüyor. 

Apple’ın dava belgelerinde Epic Games’in 3 yıllık süreçte toplamda 600 milyon dolar zarar edeceğini söylüyor. Apple, Epic Games’in 2027’den önce kâr edemeyeceğini belirtiyor. Ancak belgelerde Epic Games’in söz konusu 600 milyon dolarlık zararı bir yatırım olarak gördüğü ve 2023’ten sonra kâr etmeye başlayacağı aktarılıyor. 

İlginizi Çekebilir:

Epic Games Store, İçlerinde Parti Sisteminin de Yer Aldığı Yeni Özelliklerini Duyurdu! 

Epic Games, Apple İçin Açtığı Tekelcilik Davasını Avrupa’ya da Taşıyor 

Süveyş Kanalı Krizi, Mars’ın İlk İnsanlı Şehri, Yemeksepeti Hacklendi | Haftalık Teknoloji Programı:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz