Facebook Verileri Sızdırıldı
Okuma Süresi
2 dakika

Business Insider’ın haberine göre; yaklaşık 553 milyon Facebook kullanıcısının, kişisel verileri ve kullanıcı bilgileri sızdırıldı. Yaşanan veri ihlali olayında, toplamda 106 ülkeden kullanıcının etkilendiği ifade edildi. Adı sık sık veri gizliliği ve güvenliği ile ilgili skandallara karışan Facebook’un İletişim Müdürü Liz Bourgeouis ise konuya ilişkin Twitter üzerinden bir açıklama yaptı.

Business Insider’ın haberine göre; yaklaşık 553 milyon Facebook kullanıcısının, kişisel verileri ve kullanıcı bilgileri sızdırıldı. Yaşanan veri ihlali olayında, toplamda 106 farklı ülkeden kullanıcının etkilendiği ifade edildi. Olay sırasında; düşük seviye ‘hacker’ formundaki bir kullanıcının, yarım milyar Facebook kullanıcısının kişisel verilerini ücretsiz olarak paylaştığı dile getirildi. Sızdırılan kullanıcı verileri arasında; kayıtlı telefon numaraları, Facebook giriş bilgileri, tam kullanıcı isimleri, konumlar, doğum tarihleri, profil bilgileri ve bazı kullanıcıların e-posta adreslerinin de yer aldığı kaydedildi.  

Kullanıcı verileri sızdırılan kişilerin 32 milyonunun ABD’de, 11 milyonunun Birleşik Krallık’ta, 6 milyonunun ise Hindistan’da yaşadığının da altı çizildi. Uzmanlar, bu boyutta bir veriyle siber korsanların sosyal mühendislik ya da ‘hack’ girişimlerinde bulunabileceğine işaret etti. Business Insıder; konuya ilişkin araştırmasının ardından, sızdırılan verileri inceledi ve bilinen Facebook kullanıcı verileriyle yapılan karşılaştırma sonrası sızdırılan bilgileri doğruladı. Mail adreslerinin de hesap sıfırlama için kullanılabileceği dile getirildi. Facebook’un İletişim Müdürü Liz Bourgeouis ise konuyla ilgili bir Twitter paylaşımını alıntılayarak veri ihlaline ilişkin bir açıklama yaptı. Sızdırılan verilerin 2 yıl önce 2019’un Ağustos ayında çalınan veriler olduğunu belirten Bourgeouis, o dönemde şirketin söz konusu problemi tespit ettiğini ve düzelttiğini ifade etti. Verilerin neden tekrar ortaya çıktığına ilişkin detaylı bir bilgi paylaşımında ise bulunulmadı. 

Facebook, daha önce pek çok kez yaşanan veri ihlali olaylarıyla gündeme gelmişti 

Facebook Veri İhlali

Diğer yandan; Facebook, daha önce pek çok kez yaşanan veri ihlali olaylarıyla gündeme gelmişti. 2019 yılında milyonlarca kullanıcının verileri, Facebook kullanıcı veri tabanından toplanmıştı. Sosyal medya devi, aynı yılın Ağustos ayında bu açığı giderdiğini açıklamıştı. 2020 yılında ise geliştirilen bir botun, belli bir ücret karşılığında Facebook kullanıcılarının telefon numarası verisini öğrenmeyi sağladığı dile getirilmişti. Şirket, siyasi iklime yön verdiği düşünülen ‘Cambridge Analytica’ skandalından sonra da büyük veri ihlallerine platformda müsaade etmeyeceğine dair söz vermişti.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Facebook CEO’su 10 Yıl İçinde Toplantılara Işınlanarak Gidileceğini Söyledi

Facebook Platforma Siyasi Reklamları Engelleme Özelliği Ekliyor

Facebook, 4 Mart İtibarıyla Siyasi Reklamları Tekrar Yayınlamaya Başlıyor 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz