Okuma Süresi
2 dakika

Ülkemizi yasa boğan ve çok sayıda vatandaşın hayatını kaybetmesine neden olan depreme ilişkin görüntüler ortaya çıktıkça sorular da çoğalıyor. Deprem esnasında ortaya çıkan meteor görünümlü ışık patlamalarına ilişkin uzmanlar açıklama yapıyor.

Farklı bölgelerde meydana gelen depremlere dair görüntüler incelendiğinde, depremle birlikte büyük ışık süzmeleri ve meteor görünümlü ışık patlamaları olduğu ortaya çıkıyor. Peki ama bu aniden ortaya çıkan ışığın nedeni nedir? İşte konuya ilişkin uzman görüşleri!

Depremlerle Çıkan Işık Alevleri

Geçtiğimiz günlerde merkez üssü Kahramanmaraş olan ancak 10 ilde ve hatta sınır ülkelerde dahi hasara neden olan depremin sarsıntıları devam ediyor. Dün yeniden Hatay’da meydana gelen depremle birlikte kaygı ve endişeler artarken deprem anında elde edilen kayıtlarla birlikte ilginç görüntüler ortaya çıktı. Görüntülerde sarsıntı devam ederken bir yandan da meteor görünümlü ışık alevlerinin çıktığı kaydedildi.

Uzmanlar, daha önceki deneyimlerde bu ışık parlamalarının nedeni olarak çeşitli hava araçlarını görürken, bugün bu ışıkların depremle ilişkili olabileceği hakkında çalışmalar yapıyor. 2007 yılında Peru Pisco’daki 8.0 büyüklüğündeki depremde, İtalya’nın L’Aquila bölgesinde, San Francisco’da ve Kanada’da meydana gelen depremlerin hepsinde benzer ışıklar görüldü. Kimi yerde gökkuşağına benzeyen ışık kümeleri görülürken kimi yerlerde ise bu ışık patlamaları mor bir küre şeklinde görüldü. Kanada’nın Tagish Gölü’nde bir dağda yüzen sarı ve parlak ışık küreleri gören Jim Conacher bu anı fotoğrafladıktan birkaç saat sonra bölgede deprem gerçekleşti.

NASA araştırmacısı Friedemann Freund, farklı bölgelerde görülen bu ışık alevleri ile ilgili yaptığı bir açıklamada bu ışıkların birçok farklı renkte ve biçimde olabileceğini söyledi. Örneğin Meksika’da meydana gelen güçlü bir depremin ardından yeşil ve mavi ışıklar dikkat çekmişti. Ve bu ışıklar Düzce, Zonguldak, Antep depremlerinde de görüldü. Ancak bu ışıklar kimi zaman depremden önceki gün olurken kimi zaman da deprem sırasında ya da sonrasında görülebiliyor.

Bu Işıkların Kaynağı Nedir?

Freund, bu ışıkları yerden çıkarak havada 200 metreye kadar yükselebilen elektrik deşarjları olarak açıklıyor. Hatta bunun depremin habercisi olduğunu savunan Freund, bu ışıkların bir uyarı sistemi olarak görülmesini tavsiye ediyor.

Bir başka teori ise, mineral yapılarındaki hasarların bu ışıklara neden olduğu yönünde. Yer kabuğundaki en yaygın mineral olan kuvarsın, faylarla beraber hareket edip kayaların ezilmesine neden olarak deprem ışıklarını ortaya çıkarabileceği düşünülüyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz