WhatsApp ’ı 1 Ocak 2021 itibariyle desteklemeyecek akıllı telefonlar belli oldu. Eski model Android ya da iPhone kullanan kullanıcılar haberimizde cihazlarının WhatsApp’ı desteklemeye devam edip etmeyeceğini öğrenebilir. 

Her sene olduğu gibi WhatsApp, 1 Ocak 2021 itibariyle bazı cihazlarda çalışmayı bırakacak. WhatsApp’ın desteğini keseceği cihazlardan bazıları tamamen uygulamayı kullanamayacak durumda olurken, bazı telefon modellerinde uygulamaya erişilebilecek ancak tüm özellikler kullanılamayacak.

WhatsApp’a 1 Ocak 2021’den itibaren erişim sorunu yaşayacak iPhone cihazlar arasında iOS 9 ve altı işletim sistemine sahip olanlar telefonlar bulunuyor. Android ekosisteminde ise, Android 4.0.3 ve altında kalan diğer modeller önümüzdeki sene WhatsApp kullanımında sıkıntı yaşayacak.

WhatsApp’ın kullanılamayacağı iOS 9 ve altı iPhone cihazlar arasında, iPhone 4 ve altı modeller yer alacak. Yani artık iPhone 4 ve altı bir model kullanan kişiler WhatsApp’ın son güncellemesini alamayacak. Bunun yanı sıra Android tarafında ise Samsung Galaxy S2 modeli ve altı da WhatsApp güncellemelerini alamayacak. 

WhatsApp’ın erişim sıkıntısı yaşatacak işletim sistemi güncellemeleri için iOS 9 veya Android 4.0.3 için geçerli. Bu sebepten ötürü kullanıcılar, işletim sistemi güncellemelerini kontrol etmek için iPhone cihazınızın işletim sistemini güncellemek için Ayarlar > Genel > Yazılım güncellemesi yolunu kullanabilir. Burada şu andaki işletim sisteminizi görebilirsiniz. Android kullanıcıları ise cihazdan cihaza değişmekle birlikte Ayarlar ya da Hakkında bölümünden güncellemeyi görebilir.

Neden eski telefonlar WhatsApp’ı güncellemiyor

WhatsApp’ın yukarıda belirtilen iOS 9 ve Android 4.0.3 işletim sistemi ve altında olan cihazlar WhatsApp erişiminde sıkıntı yaşayacak. Söz konusu durumla alakalı olarak WhatsApp’tan gelen resmi bir açıklama yok. Ancak cihazların kullanım oranıyla alakalı bir durum olması da bu konu için bir açıklama getiriyor. Çünkü platformlar kullanım oranı düştükçe firmalar düşük modeller için destek vermeyi kesiyor. Bu bağlamda hem büyük bir gider kaybından hem de iş yükünden kaçınılmış oluyor.

İlginizi Çekebilir:

WhatsApp’ın iOS Sürümüne İki Yeni Özellik Ekleniyor

WhatsApp Web, Sesli ve Görüntülü Arama Özelliğini Kullanıma Sunmaya Başladı 

Apple Car Gerçek oluyor, Yeni Oyun Konsolu KFConsole Tanıtıldı – DigiToll #47:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz