LG’nin akıllı telefon pazarından vasazgeçmeye niyetli olduğu şirketin CEO’sunun açıklamasıyla artık netleşmişti. LG CEO’sunun çalışanlarına gönderdiği bir notla şirket için iyi gitmeyen akıllı telefon bölümünün, ya satılacağı ya küçüleceği ya da kapatılacağı açıklanmıştı. Görünen o ki LG akıllı telefon bölümünü Vingroup ‘a satma şansını deneyecek. 

Dün paylaştığımız bir haberle, LG’nin akıllı telefon sektöründen çekilebileceği bilgisini vermiştik. Bu bağlamda LG CEO’su Kwon Bong-soek’un çalışanlarına gönderdiği bir notla, şirketin akıllı telefon pazarından çekilme ihtimali olduğu aktarılmıştı. Ancak şirket, telefon pazarından çekilme ihtimalinin yanı sıra, küçülme ya da akıllı telefon bölümünü satma gibi olasılıkların da olduğunu aktarmış ve üzerinde düşünüldüğünü belirtmişti. 

LG’nin akıllı telefon birimini kapatma gibi bir durumunun henüz olmadığı ortaya çıktı. Elde edilen verilere göre, LG akıllı telefon bölümünü Vietnam merkezli Vingroup’a satmak için çalışmalara başladı. Aktarılan detaylara göre, LG’nin akıllı telefon bölümünü satmayı düşündüğü Vingroup’un 16,5 milyar dolarlık piyasa değeri bulunuyor.

Vietnam merkezli Vingroup, turizm, emlak, otel, inşaat,  otomobil ve akıllı telefon sektörlerinde çalışmalarını sürdüren oldukça büyük bir şirket. Vietnamlı şirketin 2020 yılının sonunda 16,5 milyar dolarlık piyasa değeri de bu durumu kanıtlar nitelikte. Bu noktada şirket, Vietnam borsasında işlem gören şirketlerin toplam değerlerinin yüzde 14’ünü de kendi başına oluşturuyor. Ancak buna rağmen firma küresel pazarda ise ülkesindeki başarısını gösteremiyor.

LG akıllı telefon bölümünü Vingroup ‘a satacak

Bu bağlamda LG’nin akıllı telefon birimini satın almaya en uygun görünen şirket, halihazırda LG ile çalışmalar yapıyordu. 2018 senesinde LG ile özgün tasarım ve imalat anlaşması yapan Vingroup, akıllı telefon sektörüne de bu şekilde giriş yapmıştı. Vingroup, OPPO ve Samsung’tan sonra Vietnam’ın en büyük üçüncü akıllı telefon üreticisi olarak da anılıyor. 

LG’nin akıllı telefon bölümünü satıp alıp global anlamda da varlığını göstermek isteyen Vingroup’a akıllı telefon bölümü parça parça satılacak. Bunun nedeni ise, parça parça satmanın tek seferde satmaktan çok daha kolay olması olarak yorumlanıyor. Bu sebepten ötürü Vingroup’un ilk başta LG’nin ABD akıllı telefon operasyonlarını satın alacağı ifade ediliyor. Küresel çapta düşüş yaşasa da LG, ABD pazarında 12,9 ile iyi bir paya sahip. Bu durumu kaybetmek istemeyen Vingroup da ilk olarak LG’nin ABD operasyonlarını satın alıp yoluna küresel ölçekte büyüyerek devam etmek istiyor. 

İlginizi Çekebilir:

Samsung Display, Mart Ayında Dizüstü Bilgisayarlar İçin 90 Hz Tazeleme Oranına Sahip OLED Ekran Üretmeye Başlayacak! 

LG CEO’su Akıllı Telefon Sektöründen Çıkabileceklerini Açıkladı

Galaxy S21, S21 Plus ve S21 Ultra arasındaki farklar neler? Samsung Galaxy S21 serisine ilk bakış:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz