Bilim insanları, domuz derisinden yapılan implantların görme yetisinin geri kazanılmasını sağlayabileceğini açıkladı. Yapılan klinik deney, korneası sıkıntılı kişilerin yeniden görmesini sağladı.

Her yıl türlü sebeplerle birçok insan görme yetisini kaybediyor. Bu konuda ciddi çalışmalara imza atan bilim insanları da görme yetisini kaybeden insanlara bu yetiyi tekrar kazandırabilmek için türlü çalışmalar yapıyor.

Nature Biotechnology adlı platformda yayınlanan son habere göre, bilim insanları görme yetisini kaybeden insanlara yönelik heyecan verici bir gelişmenin müjdesini veriyor: domuz derisinden yapılan implantlar, görme yetisini kaybeden bireylerin yeniden görmesini sağlıyor. Yapılan çalışmalarda korneasında sorun olan 20 kişinin görüşünü geri kazandığı açıklanıyor.

Kornea Nakline Ulaşmak Birçok Kişi İçin İmkansız Oluyor!

İsveç’te bulunan Linköping Üniversitesi’ndeki bilim insanları, son gelişmeler sayesinde iki yılın ardından görme engelli olan iki yılın ardından görme engelli olan 14 kişinin görme yetisine kavuştuğunu; bunlardan üçünün de mükemmel görüşe sahip olduğunu açıkladı. Oftalmoloji araştırmacısı Neil Lagali de bununla ilgili, “Bu, bağışlanan kornea dokusunun yetersizliği ve göz hastalıkları için tedavilere olan erişim sorununu çözmeye yardımcı olabilir” ifadelerini kullandı.

Verilere göre dünya üzerinde her yıl milyonlarca insan kornea sorunlarından kaynaklı görme kaybı yaşıyor ve yalnızca 70 kişiden 1’i kornea nakline ulaşmayı başarıyor. Tedaviye erişimin bu kadar az olmasına neden olarak ise nakillerin maliyetinin fazla olması ve bağışların yetersiz olması gösteriliyor. Araştırmacılar, buluşlarının yalnızca maddi durumu iyi olan kişiler için değil, herkes için kolay ulaşılabilir olmasını amaçlıyor.

Araştırma ekibi implant prosedürünü daha az özel koşullar ve ekipman ile gerçekleştirmek için dikiş gerektirmeyen bir teknik üzerinde çalışıyor. Bu şekilde cerrahın hastanın dokusunu almasına gerek kalmayacağı; bunun yerine bir kesi yoluyla mevcut kornea implantın yerleştirilebildiği belirtiliyor.

Yöntem Kornea Nakli Kadar Etkili!

Göz cerrahisinde devrim yaratacak yöntem üzerinde çalışan ekip, yeni bir kornea oluşturmak için domuz derisindeki kolajeni saflaştırdı. Yumuşak olan bu maddeyi güçlendirmek için ek olarak kimyasal ve fotokimyasal yöntemler kullanıldı. Sonuç olarak BPCDX ismi verilen bir hidrojel elde edildi. Hayvan modellerinde tekniklerini geliştiren araştırmacılar, daha sonra mevcut doku ihtiyacını ortadan kaldıran ve BPCDX’i alıcının korneasına yerleştiren basit bir yöntem geliştirdi.

İmplant sayesinde gözün odaklanma kapasitesinin arttığını belirten çalışma sonucunda, gözdeki sorunun iyileşmesinin sağlandığı aktarıldı. Operasyon sonrasında ters bir reaksiyon görülmediği ve ekstra tedaviye ihtiyaç olmadığı da açıklamalar arasında yer aldı. Araştırmacılara göre süreç, göz damlaları ve bandajla birlikte sekiz haftada tamamlandı. Hindistan ve İran’dan katılımcılarda klinik deneyler sonucunda olumlu sonuçlar gözlemlendi. Denekler, iki yıl sonra kornea kalınlıklarında 200 mikrometreden fazla artış yaşadı. Araştırmacılar, şimdi daha büyük bir klinik araştırma yapmayı ve tedaviyi geliştirerek kornea nakli gereksinimini ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz