IKEA, VW Grubu’nun yan şirketi olan Electrify America ile el ele verip elektrikli araçlar için şarj istasyonu projesini hayata geçirdi! Detaylar yazımızda!

Benzinli ve dizel araçların karbon salınımının ne kadar yüksek olduğunu hepimiz biliyoruz. Son dönemlerde ozon tabakasında meydana gelen deformasyonlar, bizleri dünyanın geleceği konusunda endişelendiriyor ve bu deformasyonlara en büyük katkı egzozlardan salınan gazlar tarafından sağlanıyor.

Ozon tabakası deformasyonu bu denli hayatımızı tehdit ederken, dünya bu tür araçları geride bırakıp elektrikli otomobil kullanımına geçmeyi planlıyor. Tesla’nın öncüsü olduğu bu sektör, yalnızca otomobil üreticilerini değil, birçok farklı alanda faaliyet gösteren firmayı da kapsıyor. O firmalar arasında hızlı şarj istasyonu konusundaki girişimleriyle IKEA da yer alıyor.

IKEA Elektrikli Araçlar İçin Hızlı Şarj İstasyonları Kuruyor!

IKEA, Delft, Hollanda merkezli montaja hazır mobilya, mutfak aletleri ve ev aksesuarları tasarlayan ve satan çok uluslu bir İsveçli şirketler grubu olarak karşımıza çıkıyor. 1943’te 17 yaşındaki Ingvar Kamprad tarafından İsveç’te kurulan IKEA, 2008’den bu yana dünyanın en büyük mobilya perakendecisi olarak faaliyet gösteriyor.

Hepimizin mobilya perakendecisi olarak bildiği IKEA, şimdilerde yeni girişimiyle çok konuşuluyor. Dünya’nın mobilya devi IKEA, VW Grubu’nun yan şirketi olan Electrify America ile iş birliği yaparak yeni şarj istasyonu projesini hayata geçiriyor.

İlk Olarak ABD’de Başlayacak!

IKEA, ilk olarak ABD’de 18 eyalette başlatacağı çalışma ile birlikte 25’ten fazla mağazasına şarj istasyonu kurmayı hedefliyor. Bunun için Volkswagen‘in yan kuruluşu olan Electrify America ile bir anlaşma imzalayan IKEA, ilk olarak belirlenen 25 mağazada her biri aynı anda 2 otomobili şarj edebilen 225 adet hızlı şarj istasyonu kurma planı üzerinde çalışıyor.

Bu da IKEA istasyonlarının aynı anda 450 aracı şarj edebilmesi anlamına geliyor. Üstelik marka, müşterilerin mağazada kalma süresini artırmak için DC yerine AC şarj istasyonu koyan rakip mağazalar gibi yapmayacağını belirtiyor. Bunun yerine Electrify America‘nın geliştirdiği 350 kW’ye kadar çıkabilen yeni süper hızlı şarj istasyonlarına yer vereceği biliniyor. Bu da piyasadaki tüm elektrikli otomobillerin, desteklendiği en yüksek hızda şarj edilebileceği anlamına geliyor. Ayrıca IKEA, kendi taşımacılık faaliyetlerini de 2030’a kadar tamamen elektrikliye geçireceğini söylüyor.

VW Grubu şu anda ABD’nin birçok bölgesinde bireysel faaliyetlerini sürdürüyor ve 800’den fazla lokasyonda 3 bin 500’den fazla hızlı şarj istasyonu bulunuyor. Marka, 2026 yılına kadar da bu sayıyı 4 bin 500’ün üzerine çıkarmayı planlıyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz