Sony, Microsoft ve Nintendo, Haziran 2022’de sona eren çeyrek dönem için mali rapor yayınladı. Sonuçlar hiç de iç açıcı değildi. İşte detaylar!

Pandemi süreci ile birlikte gelen kapanmalar, bizleri evde vakit geçirebilmek adına farklı hobi ve uğraşlara yönlendirdi. Evde vakit geçirmenin yolu olarak görülen bu uğraşlar arasında, video oyunları da yer aldı. O dönemde büyük gelişim gösteren oyun sektörü, yasakların kalkmasından ve insanların dışarda vakit geçirmeye başlamasından sonra bir hayli sarsıldı. Sektörün dev isimleri Sony, Microsoft ve Nintendo’nun 2022 yılının ilk çeyreği için hazırladıkları rapor, sektördeki düşüşü gözler önüne serdi.

Pazar araştırma şirketi NPD tarafından yapılan araştırmaya göre sadece ABD’deki oyunseverler, yılın ikinci çeyreğinde oyunlara 12,4 milyar dolar para harcadı. Bu rakamlar her ne kadar büyük görünse de bu durum oyun sektörü açısından düşündürücü bir hal aldı. Geçtiğimiz yılla kıyaslandığında, sektörde yüzde 13’lük daralma saptandı. Bu düşüş Microsoft, Sony ve Nintendo’nun satışlarına yansıdı.

Sony’nin Kar Oranı Yüzde 37 Azaldı!

Sony, 2022 yılının ilk çeyreği için yayınladığı raporda, oyun kaynaklı gelirlerin yüzde 2 azaldığı ifade etti. Şirketin diğer kalemlerin de dahil olduğu karlılık oranı ise %37 azaldı. Bunun üzerine Sony yıl sonu için karlılık tahminini de düşürerek rakamı %16 olarak açıkladı. Tüm bunlara ek olarak Sony, Playstation oyuncularının ortalama oyun süresinin de yüzde 15 azaldığını belirtti. Sony’nin finans müdürü Hiroki Totoki, insanların evden çıkma fırsatları arttıkça, video oyunlara olan ilginin azaldığını söyledi. Verilen rakamlara göre Sony, geçtiğimiz çeyrekte 2,4 milyon PlayStation sattı. Bu rakam geçtiğimiz yıl ile neredeyse aynı.

Microsoft Xbox Satışlarının Yüzde 11 Düştüğünü Bildirdi!

Diğer markalar gibi, Microsoft cephesinden gelen raporlar da pek iç açıcı değildi. Şirket, oyun gelirlerinin geçtiğimiz yılın aynı döneminden %7 düşük olduğunu bildirdi. Xbox satışlarının %11 düştüğünü söyleyen Microsoft, oyun içeriğinden elde edilen kazancın ise %6 oranında düştüğünü açıkladı. Microsoft’un oyun şirketlerinden Activision, net karının %70, gelirinin ise %29 düşüşe geçtiğini belirtti. Bu düşüş Activision’a özel değildi; Ubisoft da gelirlerinde %10 düşüş olduğunu duyurdu. EA ise sektörün aksine gelirini %14, karlılığını ise %50 oranında artırdı.

Nintendo Çip Krizinden Muzdarip!

Nintendo, Nisan-Haziran 2022 dönemine ilişkin raporlarında, faaliyet karının %15 azaldığını duyurdu. Şirket bu dönemde 3,43 milyon adet Switch konsolu ve 41,4 milyon adet oyun-yazılım sattı. Şirketin açıklamasına göre düşüşün nedeni çip krizi oldu. Kriz üretimi azalttı ve buna bağlı olarak satışlar düştü.

Uzmanlar Bu Konuda Ne Düşünüyor?

Ampere Analysis isimli araştırma şirketi, araştırmaları sonucunda 2022 yılının oyun sektörü için zorlu geçeceğini belirtti. Pazar büyüklüğünün 188 milyar dolar olacağını tahmin eden uzmanlar, bu rakamın oyun sektörü için son 10 yılın ilk daralması olarak kaydedileceğini söyledi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz