LinkedIn Takip Verisi

Profesyonel amaçlarla kullanılan sosyal medya platformu LinkedIn, ‘iOS 14’ güncellemesi ile birlikte gelen gizlilik ve güvenlik önlemlerine bağlı olarak kullanıcılardan takip verisi toplamayı bırakacağını açıkladı. Bu kapsamda; platformun, artık ‘iOS’ ekosisteminde Apple tarafından reklam-verenlere iletilmek üzere atanan ‘IDFA’ isimli cihaz numarasını sunucularında tutmayacağı dile getirildi.  

Profesyonel amaçlarla kullanılan sosyal medya platformu LinkedIn, ‘iOS 14’ güncellemesi ile birlikte gelen gizlilik ve güvenlik önlemlerine bağlı olarak kullanıcılardan takip verisi toplamayı durduracağını açıkladı. Bu kapsamda; platformun artık, ‘iOS’ ekosisteminde Apple tarafından reklam-verenlere iletilmek üzere atanan ‘IDFA’ isimli cihaz numarasını sunucularında tutmayacağı dile getirildi. Diğer yandan Apple, yıl sonuna doğru güncellemenin ‘iOS 14.5’ sürümüyle platform politikalarında değişikliğe gitmeye hazırlanıyordu. Söz konusu değişiklik kapsamında; artık AppStore üzerinden hizmet veren uygulama geliştiricilerin, kişisel verileri toplamadan önce kullanıcı izni almak zorunda kalacağı ifade ediliyordu. LinkedIn’in açıklaması ise yapılacak platform politikası değişikliğinden hemen önce geldi.  

LinkedIn, konuya ilişkin açıklamasında “Şimdilik ‘iOS’ platformundaki uygulamalarımızın, ‘IDFA’ verilerini toplamasını durdurmaya karar verdik” ifadelerine yer verdi. Yapılan değişikliğin, reklamların performansı üzerinde sınırlı bir etkiye sahip olacağı ve reklam-verenlerin kampanyalarını yürütme biçiminde ciddi bir değişikliğe sebep olmayacağının da altı çizildi.  

Facebook, Apple tarafından yapılacak platform politikası değişikliğine karşı bir tutum sergilemişti

Facebook Apple

Öte yandan Facebook, Apple tarafından yapılacak politika değişikliğine cevaben daha farklı bir yaklaşım sergilemişti. Şirket; bu değişimin, tüm küçük ve orta ölçekli işletmeleri olumsuz yönde etkileyeceğine işaret etmiş ve yeni platform politikalarına karşı çıkmıştı. LinkedIn ise konuyla ilgili daha ılımlı bir tutum sergiledi.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

LinkedIn ’e “Sessize Al” ve “Kimler Görebilsin” Özellikleri Eklendi

LinkedIn, Sosyal Medya Düzenlemesi Kapsamında Türkiye’de Temsilci Atayacağını Açıkladı! 

LinkedIn, Bünyesine Hikayeler Özelliği Ekledi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz