BluTV Discovery Ortaklık
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Dijital yayın platformu BluTV, ABD merkezli medya şirketi ‘Discovery’ ile yeni bir stratejik ortaklık kurduğunu duyurdu. Aktarılan detaylara göre; ‘Discovery’, BluTV’nin yüzde 35 hissedarı oldu. Stratejik ortaklığın, BluTV platformunda ‘Discovery’ içeriklerinin yayınlanmasını da kapsadığı belirtildi. BluTV kurucusu Aydın Doğan Yalçındağ, konuya ilişkin açıklamasında Discovery’nin bu evrede şirketimize ortak olması hepimiz için büyük bir gurur kaynağı” ifadelerine yer verdi.  

Dijital yayın platformu BluTV, ABD merkezli medya şirketi Discovery ile yeni bir stratejik ortaklık kurduğunu duyurdu. Bu kapsamda; Discovery’, BluTV’nin yüzde 35 hissedarı oldu. Stratejik ortaklığın, BluTV platformunda ‘Discovery’ içeriklerinin yayınlanmasını da kapsadığı belirtildi. BluTV kurucusu Aydın Doğan Yalçındağ, konuya ilişkin açıklamasında Dünyanın önde gelen medya ve eğlence şirketlerinden biri olan yeni stratejik ortağımız Discovery ile iş birliği yapmaktan heyecan duyuyoruz. BluTV, orijinal içerik üretimini özenle seçilmiş yerli ve yabancı içerik portföyü ile birleştirerek, son beş yılda milyonlarca kullanıcıya ulaşmış ve Türkiye SVOD pazarının büyümesine öncülük etmiştir. Vizyon ve stratejimizi paylaşan ve BluTV’yi büyüme yolunda bir sonraki aşamaya taşıyacak yeni bir ortağa sahip olduğumuz için mutluyuz” ifadelerine yer verdi.  

Discovery’nin EMEA Bölgesi Başkanı ve Genel Müdürü Kasia Kieli ise açıklamasında “Türkiye, Discovery’nin 20 yıldır yatırım yaptığı önemli bir pazar. Türkiye’nin önde gelen uluslararası medya şirketlerinden biri olmaktan gurur duyuyoruz. BluTV’ye yaptığımız yatırım ve bugün duyurduğumuz stratejik ortaklığımız, ülkedeki en büyük yerel SVOD yayıncısı ile Türk OTT pazarına girişimizi temsil ediyor. Bu ortaklık, pazardaki çoklu kanal stratejimizi güçlendirip, dünya çapında izleyicisi giderek artan güçlü Türk yapımlarına erişim sağlayacak. BluTV üyelerinin, çok yakında istedikleri yerde ve zamanda Discovery içeriklerinin keyfini çıkarabilecek olmalarından çok memnunuz. Bu yolculuğa BluTV ile birlikte başlamaktan heyecan duyuyoruz” ifadelerini kullandı.  

‘Eurosport’ bünyesindeki premium spor yayınları da BluTV üzerinden izlenebilecek

Eurosport BluTV

Aktarılan diğer detaylara göre; dünya çapında Türkçe ve Arapça konuşan tüm izleyicilere hizmet veren BluTV, 2016’da izleyici beğenisine sunulmasından bu yana orijinal içeriklere ve teknolojiye odaklanması ve 10 bin saatten fazla yerli ve yabancı içeriğiyle önemli bir büyüme sağladı. Bu stratejik ortaklıkla Türk izleyicilerin, Discovery’nin ikonik global ve yerel markalarından tüm içerikleri ve ‘Eurosport’ bünyesindeki premium spor yayınlarını da BluTV üzerinden izleyebilecekleri ifade edildi. İleriki yıllarda BluTV’ye daha fazla yatırım yapma olanağı sağlayacak bu ortaklığın, Discovery’nin 83 milyon nüfusa sahip Türkiye pazarına girişini hızlandıracağının da altı çizildi. Discovery’ninBluTV’nin popüler Türkçe içeriklerini uluslararası dijital yayın platformu ‘discovery+’ için Türkiye dışında kullanabileceği belirtildi. Şirket ayrıca, tüm bu işlemlerin düzenleyici makam onayına tabi olacağına işaret etti.  

Öte yandan, Discovery’nin Türkiye pazarında devam eden büyümesi de bu yatırım ile güçlenmiş oldu. Discovery’nin 2012 yılında İstanbul’da ofis açmasıyla başlayan büyüme, sonrasında Türkiye’deki tüm TV platformlarına ücretli kanalların dağıtımının yapılması ve 2015 ile 2018 yıllarında ulusal kanallar ‘TLC’ ile ‘DMAX’in yayına başlamalarıyla birlikte devam etmişti. ‘TLC’ ve ‘DMAX’in erişimlerinin, 2020’de önceki yılların önemli oranda üstüne çıktığı da biliniyordu.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

BluTV, 2021 Yılında Yayınlayacağı Yeni İçerikleri Açıkladı

‘Exxen’in, Kullanıcı Sözleşmesini ‘BluTV’den Kopyaladığı Ortaya Çıktı!

BluTV, ‘Friends’ Dizisini Tüm Sezonlarıyla Birlikte İçerik Arşivine Ekledi! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz