Okuma Süresi
2 dakika

Elon Musk ve T-Mobile ‘ın CEO’su Mike Sievert’in ortak bir girişimle başladıkları Starlink projesinin mobil testlerine başlandı. Dünya çapında kırsal bölgelerde yüksek hızlı internet erişiminin sağlanabilmesi amacıyla girişilen Starlink, artık mobil kullanıcılara da açılıyor. 

Twitter’ın çok konuşulan sahibi ve el atmadığı mecra kalmayan Elon Musk ile T-Mobile’ın CEO’su Mike Sievert’in ortak girişimleri olan SpaceX’in internet hizmeti Starlink, mobil testlerine başladı. Mobil kullanıcılarla buluşmaya hazırlanan Starlink uydudan internet hizmeti sunacak. GSM operatörleri üzerinden hücresel veri sunması beklenen projeden gelen son bilgiye göre artık uydudan hücresel veri bağlantısı test edilmeye başlanacak. İşte detaylar!

‘Uydudan Hücresel Veri Dağıtımı Testine Hazırız’

Artık kırsal bölgelerde internet erişim sorunu yaşanmayacak günlere az kaldı. SpaceX’in internet hizmeti olan Starlink projesi kapsamında, kırsal bölgelere yüksek hızlı internet sağlanması amaçlanıyor. Bu doğrultuda ise Starlink, uydu üzerinden hücresel veri bağlantısını test ederek mobil kullanıcılara açılıyor. Eğer testlerden beklenilen sonuçlar elde edilebilirse bu durumda Starlink, hücresel veri ile mobil cihazlara internet sağlayabilecek. Uydudan hücresel veri dağıtımını test etmeye hazır olduklarını söyleyen Starlink Kurumsal Satışlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Jonathan Hofeller, SpaceX’in hangi GSM şirketi ile çalıştıklarına dair ise bir açıklama yapmadı.

İlk Kullanıcılar Kim Olacak?

Starlink ile sıradağlarda, milli parklarda ve hatta çöllerde dahi internet erişimi sağlanılabilecek bir hizmet ağı planlanıyor. Böylelikle söz konusu proje sayesinde telekomünikasyon sektörünün yetersiz olduğu bölgelerde hizmet alanlarına ulaşmak mümkün kılınacak. Fakat Starlink, doğrudan doğruya müşterilere hizmet vermeyecek. Bu konuda planlanan şey, Starlink’in bir GSM firmasının altyapısına hizmet sağlaması yönünde. Diğer yandan, geçtiğimiz yıl Space X’in CEO’su Elon Musk ile birlikte ortak bir girişimde bulunan T-Mobile CEO’su Mike Sievert, Starlink V2’yi 2023’te piyasaya sürmeyi planladıklarını açıklamışlardı. Hatta Elon Musk, T-Mobile müşterilerine doğrudan doğruya Starlink erişimi verileceğini duyurmuştu. Fakat bugün bunun tam tersi ifade ediliyor. Son olarak Starlink V2 servisinin 2023’te erişime açılacağı söylenmiş olsa da bu konuda henüz yeni bir gelişme görülmüyor. Fakat Starlink V2 serisinden ilk yararlanacak olan kişilerin Amerika’daki T.Mobile müşterileri olacağı düşünülüyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz