Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Facebook bünyesine kullanıcıların bir içeriği paylaşmadan önce okuması gerektiğini hatırlatacak yeni bir özellik ekleyeceğini duyurdu. Facebook, söz konusu yeniliği kullanıcıların özellikle makale paylaşımlarında bilinçli olması için getiriyor. 

Facebook platformda bilgi kirliliğini önlemek adına bünyesine yeni bir özellik test ettiğini duyurdu. Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımla yeniliği duyuran şirket haber makalelerinin paylaşımlarını daha bilinçli bir şekilde yapılmasını hedefliyor. “Facebook Newsroom” tarafından yapılan paylaşımda özelliğin bir fotoğrafı ile birlikte şirketin hedefi de açıklandı. 

Facebook Newsroom paylaşımda “Bugünden itibaren, haber makalelerinin daha bilinçli paylaşımını teşvik etmenin bir yolunu test ediyoruz. Açmadığınız bir haber makale bağlantısını paylaşmaya giderseniz, başkalarıyla paylaşmadan önce onu açıp okumanızı teşvik eden bir uyarı göstereceğiz.” ifadelerini kullandı. 

Facebook ’un platformda dolaşan bilgi kirliliği ve yanlış haberin önüne geçebilmek adına bünyesine eklediği özellikte, kullanıcılar eğer makale bağlantısına gitmeden önce paylaşım yaparsa karşılarında bir uyarı görecek. Kullanıcıyı bilinçlendirmek adına Facebook gönderilerinde geçerli olacak bu uyarı, paylaşımın daha sağlıklı yapılmasına olanak tanıyacak. 

Facebook ‘un makale özelliğinin benzerini Twitter da devreye sokmuştu

Bir makalenin Facebook’ta paylaşılmadan önce okunmasına teşvik eden bu özelliği aslına bakarsanız ilk kez görmüyoruz. Twitter’dan da geçen aylarda buna benzer bir özellik gelmişti. Şirket 2020’nin Eylül ayının sonunda, içeriği okumadan retweet yapan kullanıcılarının karşına tıpkı Facebook gibi bazı uyarılar çıkarıyordu. İçeriğin yanlış bir söylenti başlatabileceği ve kullanıcıların retweet yapmadan önce söz konusu paylaşımı okuması gerektiğini belirten Twitter, özelliği bünyesine ekleyerek platformda yanlış bilgi akışının önüne geçmeyi hedeflemişti. 

Twitter, 3 aylık bir süre boyunca test ettiği özelliğin işe yaradığını da aktarmıştı. Açıklanan verilere göre Twitter’ın uyarı mesajı gösterdiği kullanıcıların yüzde 40 daha fazla içeriği açtı. Twitter, retweet etmeden önce içeriği okuyanların oranında ise yüzde 33’lük bir artış olduğunu aktardı. Bazı kullanıcıların ise, söz konusu içeriği doğrudan retweet yapmamaya karar verdiği ancak içeriği okumadığı sonucuna ulaşılmıştı. 

Twitter’ın ardından Facebook’un da kullanıcılarına sunacağı özelliğin yayın tarihi hakkında bir açıklama yapılmadı. Ancak şirketin test ettiği bilinen özelliğin yakın zaman sonra tüm kullanıcılar için yayınlanması bekleniyor. Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

İlginizi Çekebilir:

Twitter, İçeriği Okumadan Retweet Yapanları Uyaracak Özelliğini Kullanıma Sunuyor

Facebook Endişelerinde Haklı Çıktı: ABD’de iOS 14.5 Kullanıcılarının Yüzde 4’ü Verilerinin Takibine İzin Verdi!

A72 kamera ve oyun performansı nasıl? Samsung Galaxy A72 detaylı inceleme:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz