Okuma Süresi
2 dakika
Yapay zeka çalışmalarının ve bu çalışmaların sonuçlarının gelmiş olduğu nokta elbette muazzam denecek bir noktaya ulaşmış durumda. Ancak bu gelişim bir yandan da bazı endişelere neden olmaya devam ediyor. Bu konuda bazı tedbirler alınması gerektiğini düşünenlerden birisi de ABD Başkanı Joe Biden. Öyle ki Biden, yapay zekanın geldiği nokta hakkında Microsoft, Google ve Open AI ile bir toplantı yaptı. Toplantıda ABD’nin bu konuya çekimser kaldığı bilgileri geldi.
Son dönemlerin en popüler teknoloji konularından birisi olan yapay zeka çalışmaları, tüm dünyanın merakla takip ettiği konulardan birisi. Dolayısıyla ABD başkanı Joe Biden da bu konu hakkında önde gelen teknoloji devleri ile bir toplantı düzenledi. İşte detaylar!

ABD’den Yapay Zeka Hamlesi

Gittikçe hayatımızın her alanına daha yoğun bir şekilde nüfuz eden yapay zeka destekli teknolojiler elbette bizler için birçok şeyi kolaylaştırıyor. Fakat bununla birlikte gizlilik, güvenlik ve iş gücü gibi konularda da büyük endişelere neden oluyor. Dünya çapında yoğun tartışmalara neden olan bu konu hakkında ise ABD’den bir hamle geldi. ABD Başkanı Joe Biden, Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan gibi isimlerin de olduğu üst düzey bir konsey, teknoloji devleri ile bir toplantı yaptı. Ana konusu yapay zeka olan toplantıya Microsoft CEO’su Satya Nadella, Google CEO’su Sundar Pichai, OpenAI CEO’su Sam Altman ve Anthropic CEO’su Dario Amodei gibi isimler katıldı.

Toplantının konusu ise yapay zekanın olası riskleri üzerineydi.

Yasal Düzenleme Gelebilir

Toplantıya katılan Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in altığı çizdiği hususlardan bir tanesi de yapay zekaya ilişkin bir yasal düzenleme seçeneği oldu. ABD Başkan Yardımcısı, teknoloji şirketlerinin zaten yasal zorunluluklar altında olduğunu ve bunlara yapay zeka teknolojilerinin de dahil olduğunu hatırlattı. Ve eğer mevcut düzenlemeler yetersiz kalırsa, bu durumda yalnızca yapay zeka odaklı teknolojiler üzerine yasal düzenlemeler yapılabileceğini de söyledi. Toplantı ile ilgili açıklamalarda bulunan Open AI CEO’su Sam Altman konu ile ilgili olarak “Ne olması gerektiği konusunda şaşırtıcı bir şekilde aynı fikirdeyiz.” ifadelerini kullandı. Fakat toplantıdaki Microsoft ya da Google gibi bazı tarafların konuyla ilgili neler düşündükleri ile ilgili henüz net bir açıklama yapılmadı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz