Okuma Süresi
2 dakika
Amerika Birleşik Devletleri’nde iflas nedeniyle kapanan Silikon Vadisi Bankası’nın (SVB) etkileri daha şimdiden görülmeye başladı. ABD’nin 16. en büyük bankası olan SVB’nin bu şekilde kapanması yatırımcılarda büyük bir endişe yaratırken çevrimiçi alışveriş platformu ETSY’de ödemelerde gecikmeler başladı bile.
ABD’nin en büyük 16. bankası olan Silikon Vadisi Bankası dün iflas duyurusunu yaparak kapandı. 6 binden fazla çalışanı olan bankanın kapanmasının ardından birçok yatırımcı ve girişimci yeni bir ekonomik kriz endişesi ile paniğe kapıldı. Ve daha banka kapanır kapanmaz etkileri de görülmeye başladı. Dünya çapında popüler çevrimiçi alışveriş sitelerinden birisi olan ETSY’de satıcıların ödemelerinde gecikmeler yaşanmaya başladı. İşte detaylar!

Yeni Finansal Kriz Kapıda mı?

Son zamanlarda iflasa yaklaştığı ve hatta Elon Musk’ın satın alabileceği yönünde haberlerle sık sık adını duyduğumuz Silikon Vadisi Bankası, sonunda iflasını açıkladı. Birçok Amerikalı girişimcinin tercih ettiği bankalardan birisi olan SVB, iflas konuşmalarını haklı çıkarırcasına bir defada 21 milyar dolarlık varlık satışının ardından 2,25 milyar dolarlık hissesini de satışa çıkarmıştı. Ancak banka tüm bunlara rağmen iflastan kurtulamayarak kapanma kararını resmi olarak açıklamıştı. 6 binden fazla çalışanı olan bankanın bu sürecinde ise ABD’li girişimciler büyük bir paniğe kapılarak paralarını SVB’den çekmeye başlamıştı. Ve şu an için ülkemizde de çok sayıda kullanıcı tarafından kullanılan çevrimiçi alışveriş platformu Etsy, kullanıcılarının ödemelerini yatırmakta zorlanmaya başladı.

Etsy’den Açıklama

Kullanıcılarına ödeme yapmakta zorlanan Silikon Vadisi Bankasını kullanan çevrimiçi alışveriş platformu Etsy, söz konusu ödeme gecikmesinin nedenini açıkladı. Etsy, kullanıcılarına ödeme yaparken yaşanan gecikmenin nedenini SVB’nin iflasına bağladı. Hatta bir ödeme gecikmesi yaşayan Türk bir kullanıcıya şu şekilde bir mesaj gönderdi: Mesajın tam çevirisi şu şekilde:

“Bugün için planlanan ödemenizde bir gecikme olduğunu bildirmek istedik. Bu gecikme, Etsy’nin bazı kullanıcılara ödeme yapmak için kullandığı Silikon Vadisi Bankasında yakın zamanda yaşanan olaylardan kaynaklanıyor. Ödeme ortaklarımız ile ödemenizi en erken zamanda yapabilmek adına çalışıyoruz.”

SVB’nin ardından bugün yine ABD’de Signature Bank’ın da düzenleyici kurumlar tarafından kapatılmış olması, finansal kriz endişelerini haklı çıkartacak gibi görünüyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz