intel yeni çip tesisi

Intel yeni çip tesisi kuracağını duyurdu. New Albany, Ohio’da kurulacak tesis dünyanın en büyük yarı iletken tesisi olacak. Detaylar haberimizde.

Intel, New Albany, Ohio’da, tamamlandığında dünyanın en büyük yarı iletken projesi olacak devasa ölçekli bir yonga seti üretim tesisi kuracak. İlk yatırımın değeri 20 milyar doların üzerinde, inşaatın bu yıl içinde başlaması ve tesisin 2025’te açılması planlanıyor.

Mega site 400 hektarın üzerinde bir alana yayılacak ve başlangıçta iki yonga fabrikasına ev sahipliği yapacak olsa da gelecekte sekiz fabrikaya kadar genişletme planları var. Tesis, operasyonları ve diğer Intel ortak ekosistemlerini de destekleyecek.

Intel yeni çip tesisi, yerel ekonomi için başlangıçta tahmini 3.000 Intel istihdamı ve on binlerce inşaat istihdamının yanı sıra uzun vadeli fırsatlar da getirecek. Intel ayrıca, Ortabatı bölgesinde yerel yeteneklere rehberlik etmek, yerel yetenekleri geliştirmek ve araştırma programlarını desteklemek adına yerel Ohio eğitim kurumlarıyla ortak olmak için ek 100 milyon dolar daha ayırıyor.

Intel’in iki önemli rakibi TSMC ve Samsung da ABD’de Arizona ve Teksas’ta bulunan yonga seti fabrikaları için planlarını duyurmuştu.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmayı unutmayın!

İlginizi çekebilir:

Oppo Find X5 serisi Şubat sonunda tanıtılacak

WhatsApp sohbet geçmişi yakında Android ile iOS arasında taşınabilecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz