Toptan perakende mağazası Metro, gıda israfını azaltmak için Wasteless isimli bir girişimle iş birliğine imza attı. Wasteless’ın geliştirdiği sistem ile mağaza raflarındaki çabuk bozulan ürünlerin fiyatı otomatik olarak optimize edilecek. Son tüketim tarihi yaklaşan gıdaların fiyatlarında indirim yapılacak. 

Yalnızca ABD’de, gıda ürünlerinin yüzde 40’ının çöpe atılarak israf edildiği biliniyor. Sera gazı emisyonlarının önde gelen sebeplerinden olan gıda atıkları hem çevresel hem de ekonomik sorunlar yaratıyor. Bu sorunun farkında olan Wasteless isimli bir girişim makine öğrenimi teknolojisiyle geliştirdiği bir çözümle buna engel olmak için çalışıyor. 

Son kullanma tarihi yaklaşan ürünler daha ucuza satılacak

Wasteless’ın geliştirdiği yeni yapay zeka sistemi, market raflarında kısa sürede bozulan ürünlerin fiyatını otomatik olarak düşürmeyi hedefliyor. Yeni sistem sayesinde ürünün son kullanma tarihi yaklaştıkça fiyatı da güncelleniyor. Bozulmaya yaklaşan ürünler daha ucuz bir şekilde yeniden fiyatlanıyor. Marketlerin fiyat etiketlerini otomatik olarak optimize eden sistem, hem tüketicilerin hem de çalışanların işini kolaylaştırıyor. 

Wasteless ’ın ilk olarak 2016 yılında üzerinde çalışmaya başladığı sistem, dünya genelinde 24 ülkede 678 Metro mağazasında kullanılmak isteniyor. İki şirket yeni yazılımı diğer pazarlara dağıtmadan önce ise Polonya’daki bir Metro mağazasında test etmeye başlayacak.

Wasteless, sisteminin marketlerdeki gıda israfını en az yüzde 40 azalttığını iddia ediyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde şirket, teknolojisindeki iyileştirmelerle bu sayıyı yüzde 80’e çıkarabileceğini belirtiyor.

Sadece Wasteless değil, pek çok şirket ve kurum yaygın ve önemli bir sorun olan gıda israfını engellemek adına çalışmalarına devam ediyor. Bu bağlamda gıda israfını azaltmak için çalışan şirketlerden biri de Alphabet olarak karışımıza çıkıyor. Alphabet’in Delta Projesi ticari mutfaklardaki israfı azaltmak için prototip bir bilgisayarlı görme sistemini test etmeye başlamıştı. Sistem çöp kutularını takip ederek atılan gıdaları tespit ediyor ve bu verileri gıda depolarıyla paylaşıyordu. 

İlginizi Çekebilir:

ABD Gıda ve İlaç Dairesi İlk Defa Genetiği Değiştirilmiş Domuza Onay Verdi

Amazon Türkiye Gıda ve İçecek Kategorisi Açıldı

Haftanın En Yeni Teknolojileri – Moxie Mars’ta Oksijen Üretti, Sony Giyilebilir Klima!:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz