Cuma, Eylül 24, 2021
Ana SayfaDijitalAlibaba, Sektörde Tekelleşme Faaliyetleri Yürüttüğü Gerekçesiyle 2.8 Milyar Dolar Ceza Aldı 

Alibaba, Sektörde Tekelleşme Faaliyetleri Yürüttüğü Gerekçesiyle 2.8 Milyar Dolar Ceza Aldı 

Çin merkezli e-ticaret platformu Alibaba, sektörde tekelleşme faaliyetleri yürüttüğü ve pazardaki hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle Çin Piyasa Düzenleme Kurulu’ndan 2.8 milyar dolar ceza aldı. Cezayı ödemeyi kabul eden şirket, kurul ile tam bir iş birliği içerisinde çalışacağını açıkladı.  

Çinli rekabet otoriteleri, geçen yılın Aralık ayında dünyanın en ünlü e-ticaret platformlarından biri olan ‘Alibaba’ hakkında şüpheli tekelci davranışlarda bulunduğu gerekçesiyle tekelcilik karşıtı bir soruşturma başlatmıştı. Yerel ‘Piyasa Düzenleme İdaresi’, resmi internet sitesi üzerinden tekelcilik karşıtı soruşturmayı duyurduğu kısa bir açıklama yayınlamıştı. Özellikle ‘Alibaba’da yer alan iki seçenekten birini tercih etme politikasına yönelik bir itiraz yapıldığı dile getirilmişti. Söz konusu politikanın, platformdaki satıcıları yalnızca ‘Alibaba’da satış yapmaya zorladığı ve bu satıcıların, ‘JD.com’ veya ‘Pinduoduo’ gibi rakip e-ticaret sitelerinde satış yapmasının önüne geçtiği belirtilmişti.  

Yaşanan gelişmeler sonrası; Alibaba, sektörde tekelleşme faaliyetleri yürüttüğü ve pazardaki hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle Çin Piyasa Düzenleme Kurulu’ndan 2.8 milyar dolar ceza aldı. Şirket, cezayı ödemeyi kabul ettiğini açıkladı. Yapılan açıklamada ayrıca, Alibaba’nın bundan sonraki süreçte kurul ile tam bir iş birliği içerisinde çalışacağı vurgulandı. Kendi iç işleyişini ve pazardaki durumunu yeniden gözden geçireceğini dile getiren Alibaba, rekabet kurallarına uygun ve tekelleşmeye yol açmayacak şekilde büyümesini sürdüreceğini belirtti. Şirket, pazardaki durumun genelini düzeltici kararlar alacağının da altını çizdi.  

Alibaba ve diğer platformların, tekelci pozisyonlar oluşturmak için yaptıkları hamleler inceleniyordu 

Alibaba Tekelci

Diğer yandan; Çinli otoriteler, bir süredir yerli teknoloji şirketlerinin tekelci uygulamalarını önlemeye yönelik hamleler yapıyordu. Geçen yılın Kasım ayında, şirketlerin veri toplama faaliyetlerini kısıtlayacak yeni yasa taslağı ve tüketicileri korumaya yönelik yeni düzenleyici kurallar da tanıtılmıştı. Rekabet otoritesi ayrıca; 22 Ekim 2020 tarihinde ‘Alibaba’, ‘JD.com’, ‘Tencent’, ‘Meituan’, ‘Pinduoduo’ ve ‘Didi Chuxing’i uymaları gereken 9 kuralı görüşmek üzere bir toplantıya çağırmıştı. Alibaba ve diğer platformların, rakiplerini zorlamak veya tekelci pozisyonlar oluşturmak amacıyla ürünleri maliyetinin altında satmalarının kesinlikle yasaklandığı bildirilmişti.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Çin’de, ‘Alibaba’ Hakkında Tekelcilik Karşıtı Soruşturma Başlatıldı 

Alibaba’nın Kurucusu Jack Ma, 3 Aylık Bir Sürenin Ardından Yeni Yayınlanan Bir Video ile Ortaya Çıktı! 

Alibaba da Elektrikli Otomobil Üretiyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR