Pazar, Ekim 24, 2021
Ana SayfaUzayNASA Astronotu Tarafından Çekilen Van Gölü Fotoğrafı, Fotoğraf Yarışmasında Finale Kaldı! 

NASA Astronotu Tarafından Çekilen Van Gölü Fotoğrafı, Fotoğraf Yarışmasında Finale Kaldı! 

NASA astronotu Kate Rubins’in 2016 yılında uzaydan çektiği Van Gölü fotoğrafı, astronotlar tarafından çekilmiş Dünya fotoğraflarından oluşan online fotoğraf yarışmasında finale kaldı. Söz konusu fotoğrafın, 3 turda toplamda 28 fotoğrafı geride bırakarak finale çıktığı ifade edildi.  

NASA (ABD Havacılık ve Uzay Ajansı), kısa bir süre önce 20 yıldan uzun bir süredir ‘Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)’nda görev yapan astronotlar tarafından uzaydan çekilmiş Dünya fotoğraflarından oluşan bir yarışma başlattı. ‘Dünya Turnuvası’ adı verilen online fotoğraf yarışmasında, NASA astronotu Kate Rubins’in 12 Eylül 2016’da uzaydan çektiği bir Van Gölü fotoğrafı da yer aldı. Söz konusu fotoğraf, yarı finalde rakiplerini eleyerek finale kalmayı başardı.  

Fotoğrafın, 3 turda toplamda 28 farklı fotoğrafı geride bırakarak finale çıktığı ifade edildi. NASA, fotoğrafa ilişkin paylaşımda Van Gölü ile ilgili bilgilere de yer verdi. Yapılan açıklamada, Van Gölü’nün dünyanın en büyük sodalı gölü olduğu dile getirildi. Finaldeki son tur oylamasının, 12 Nisan’da sona ereceği kaydedildi. Bu aşamadan sonra, kazanan fotoğraf karesinin belli olacağının da altı çizildi.  

NASA tarafından düzenlenen fotoğraf yarışması kapsamında finale kalan diğer kare, 2012’de çekildi

NASA Fotoğraf Yarışması

Diğer yandan; NASA tarafından düzenlenen online fotoğraf yarışması kapsamında finale kalan diğer bir kare, astronot Don Pettit’in 2012 yılında çektiği fotoğraf oldu. Finalde Van Gölü fotoğrafı ile yarışacak olan karenin, Amerika kıtası üzerinde hareket halindeyken çekilmiş ve yıldızların göründüğü bir fotoğraf karesi olduğu kaydedildi.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

NASA, Türkiye ile İlgili Şiddetli Kuraklık Uyarısında Bulundu 

NASA, Salda Gölü ve Jezero Krateri’nin Benzerliğine Dikkat Çektiği Bir Paylaşım Yaptı

NASA ve SpaceX, Evrenin Doğuşu ile İlgili Gizemleri Gün Yüzüne Çıkarmak İçin İş Birliği Yapıyor 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR