Jack Ma Video

Çin merkezli teknoloji şirketi ‘Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, 10 Ekim 2020 tarihinde yaptığı bir Twitter paylaşımı ve hükumet karşıtı açıklamaları sonrası ortadan kaybolmasının ardından yeni yayınlanan bir video aracılığıyla ortaya çıktı. Videoda ‘Laba Festivali’ kapsamında öğretmenlere seslenen Ma“Salgından sonra yeniden görüşeceğiz” ifadelerini kullandı.  

Çin merkezli e-ticaret ve teknoloji şirketi ‘Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, geçen yılın Ekim ayında bazı hükumet karşıtı açıklamalar yapmış ve 10 Ekim tarihinde yaptığı bir Twitter paylaşımı sonrası ortadan kaybolmuştu. Bunun üzerine, özellikle sosyal medya platformlarında Jack Ma’yla ilgili birçok komplo teorisi ortaya atılmıştı. Ma’nın gözaltına alındığı ve öldürüldüğü iddialarının hızla yayılması sonrası, Çin’de ‘Alibaba’ hakkında tekelcilik karşıtı bir soruşturma da başlatılmıştı. Bu nedenle, Jack Ma’nın yasal yaptırımlardan kaçabilmek adına ortadan kaybolduğu söylentileri de hız kazanmıştı. Fakat şirket kurucusunun, hala tam olarak nerede olduğu bilinmiyordu.  

Yaşanan gelişmeler sonrası; Jack Ma, 3 aylık bir sürenin ardından yeni yayınlanan bir video aracılığıyla ortaya çıktı. Söz konusu video, Çin hükumetinin resmi yayın kaynağının yan kuruluşu olan ‘Tianmu News’ tarafından paylaşıldı. Videoda Ma, ‘Laba Festivali’ kapsamında bir araya gelen öğretmenlere seslendi. Şirket kurucusunun, eski bir İngilizce öğretmeni olduğu da biliniyordu. ‘Tianmu News’; Ma’nınOcak ayı başında bir okul ziyaretinde de bulunduğuna işaret etti ve bu ziyarete ilişkin görüntülere, yayınlanan videoda da yer verildi. Ma ayrıca, videoda “Salgından sonra yeniden görüşeceğiz” ifadelerini kullandı.  

Videonun yayınlanmasının ardından; Alibaba hisse değeri, yüzde 6 oranında artış gösterdi 

Alibaba Hisse Değeri

Jack Ma’nın, salgın sonrası yeniden aktif olacağına işaret etmesi nedeniyle pandemi sürecini gözlerden uzak geçirmeyi tercih ettiği tahmin edildi. Diğer yandan; yayınlanan video, Alibaba’ya olumlu anlamda katkı sağladı. Videonun yayınlanmasının ardından; Alibaba hisse değeri, yüzde 6 oranında artış gösterdi.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Alibaba da Elektrikli Otomobil Üretiyor

Çin’de, ‘Alibaba’ Hakkında Tekelcilik Karşıtı Soruşturma Başlatıldı 

Alibaba, corona virüsünün yayılmasını önlemek için tedarik platformu kurdu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz