Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Dünyaca ünlü e-ticaret şirketi Alibaba ’nın da elektrikli otomobil sektörüne gireceği iddia ediliyor. Elde edilen bilgilere göre, Alibaba nisan ayında ilk otomobil modelini duyuracak. 

E-ticaret şirketi Alibaba’ın da elektrik motorlu otomobil sektörüne giriş yapabileceği ortaya çıktı. Sızdırılan bilgilere göre, Alibaba nisan ayında ilk sedan modelini duyuracak. Şirketin 2022 yılında ise SUV modelini çıkaracağı söyleniyor. Alibaba’nın otomobillerinin seri üretime ne zaman başlayacağı ise henüz bilinmiyor. 

Alibaba elektrikli otomobil için iş birliği yaptı

Aktarılan bilgilere göre, Alibaba’nın çıkaracağı otomobiller elektrikli motor kullanacak. Detaylara göre, e-ticaret devi otomobilleri için MG’nin sahibi olan Çinli şirket SAIC ile iş birliği yaptı. Söz konusu iş birliği ile “Zhiji Auto/IM” isimli otomobillerin üretilip pazarda satışa çıkması amaçlanıyor. Ancak Alibaba’nın otomobillerinin ne zaman seri üretime geçeceği hakkında henüz bir bilgi bulunmuyor. Nisan ayında tanıtacağı göz önüne alınınca, şirketin araçları satışa çıkarmak için çok beklemeyeceği düşünülüyor. 

Ortaya Alibaba’nın otomobil üreteceği haberleri çıksa da, söz konusu araçlar hakkında detaylı bir bilgi de henüz bulunmuyor. Ancak bahsedildiği gibi şirketin ilk sedan model aracını nisan ayında tanıtacağı iddia ediliyor. Eğer Çinli e-ticaret devi nisan ayında görücüye otomobillerini çıkarırsa Türkiye’nin yerli aracı TOGG’un rakiplerinden birini de görmüş olacağız. Bunun dışında Alibaba’nın da otomobil sektörüne giriyor olması, sektörde büyük değişimlerin olabileceğini de ortaya koyuyor. 

ABD merkezli elektrikli ve otonom araç üreticisi Tesla’nın liderliğinde yürüyen elektrik motorlu araç rekabetinde pek çok şirketin de bu yarışa girdiği görülüyor. Hem de sadece otomobil üreticileri değil, Kaliforniya merkezli teknoloji şirketi Apple’ın da bir elektrikli otomobil üzerinde çalıştığı hali hazırda biliniyor. Petrol gibi yakıtların azalması da sektörde artık pek çok üreticinin yeni teknolojilere yönelmesine sebep oluyor. Alibaba’nın da Apple gibi elektrikli bir aracı satışa çıkarması bu bağlamda gelişmelerin ne yöne gideceği hakkında akıllarda soru işareti oluşturuyor. Bakalım önümüzdeki dönemlerde ne gibi gelişmeler yaşanacak.

İlginizi Çekebilir:

Martı, Elektrikli Araç Hizmeti Vermeye Hazırlanıyor 

Apple, 2024 Yılında ‘LiDAR’ Sensöre Sahip Elektrikli Otomobil Üretimine Başlayacak

Sürüşü kolaylaştıran teknolojileriyle Ford Focus ST Line inceleme:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz