Amazon 2021 İlk Çeyrek
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

ABD merkezli teknoloji şirketi Amazon, 2021 yılı için ilk çeyrek mali sonuçlarını açıkladı. Şirketin, son 1 yıllık pandemi sürecinde önceki 3 yılın toplamından çok daha yüksek oranda kâr elde ettiği kaydedildi. Analistler; söz konusu gelir artışının, salgın etkilerinin zirveye ulaştığı 2020 yılında popülaritesini artıran online alışveriş pratiklerine bağlı olduğuna işaret etti.  

Geçen yılın son çeyreğinde Amazon, Jeff Bezos’un CEO’luk koltuğunu devredeceğini açıklamasının ardından önemli bir değişim yaşadı. Fakat şirket, salgın etkilerinin zirveye ulaştığı 2020 yılında popülaritesini artıran online alışveriş pratiklerine bağlı olarak pandemideki krizi fırsata çeviren ve salgından fayda sağlayabilen birkaç şirketten biri olmayı başardı. Bu kapsamda Amazon, kısa bir süre önce 2021 yılı için ilk çeyrek mali sonuçlarını açıkladı. Aktarılan detaylara göre; şirket, son 1 yıl içerisinde önceki 3 yıldan çok daha yüksek oranda kâr elde etti. Şirket kasasına, 2020 yılının Nisan ayından 31 Mart 2021 tarihine kadar 26.9 milyar dolar net kâr girdi. Teknoloji devi, 2017 ve 2019 yılları arasında ise 24.7 milyar dolar kâr elde etmişti.  

Bununla birlikte; 2021’in ilk çeyreğinde net satış geliri, yüzde 44 artış göstererek 108.5 milyar dolara ulaştı. Söz konusu rakam, geçen yılın aynı döneminde 75.5 milyar dolar seviyesindeydi. Yaşanan artışın, 2011’den bu yana görülen en yüksek büyüme oranına tekabül ettiği kaydedildi. Analistler, bu büyümenin büyük oranda geçen yıl e-ticarette yaşanan sıçramadan kaynaklandığına işaret etti. Şirket; kısa bir süre önce, ödeme yapan Prime abonesi sayısının 200 milyonu geçtiğini açıklamıştı. Bu rakam, ‘Amazon Web Hizmetleri (AWS)’ tabanlı bulut bilişim bölümünde yaşanan yüzde 32’lik bir gelir artışına karşılık geliyordu. Şirketin ‘AWS’ biriminin elde ettiği gelirin de toplam hasılatın yüzde 12’sini oluşturduğu ve şirkete, 13.5 milyar dolar getirdiği kaydedildi.  

Amazon, personellerini adaletsiz şartlarda çalıştırdığı iddiaları ile karşı karşıya kalmıştı

Diğer yandan; Amazon, kısa bir süre önce personellerini adaletsiz şartlarda çalıştırdığı iddiaları ile karşı karşıya kalmıştı. Şirket depolarından birinde işçilerin 3’te 2’sinin sendikaya katılmamaya yönelik oy vermesi nedeniyle, sendika girişimi hayata geçirilememişti. Bunun üzerine Amazon’un, işçileri bu yönde oy vermeye ittiği iddia edilmişti. İddiaların alevlenmesi üzerine şirket, lojistik çalışanlarının 15 dolarlık saatlik asgari ücretini 3 dolara kadar artıracağına işaret etmişti.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Amazon, Londra’da Artırılmış Gerçeklik Tabanlı Bir Renk Standı Bulunan Bir Kuaför Salonu Açıyor 

Amazon Prime Abone Sayısı Açıklandı

Amazon Türkiye Gıda ve İçecek Kategorisi Açıldı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz