Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Son günlerde gündemden düşmeyen Tesla’nın CEO’su Elon Musk, 56 milyar dolar büyüklüğünde bir davayla karşı karşıya. Hukukçulara göre, Musk’ı önümüzdeki günlerde zorluklar bekliyor.

Hemen hemen hep gündemde kalan ve son zamanlarda yaptığı Twitter hamleleriyle sıkça konuşulan Elon Musk’ın başı belada gibi gözüküyor. Ünlü milyardere 2018 yılında sahip olduğu elektrikli otomobil şirketi olarak öne çıkan Tesla’dan elde ettiği gelir nedeniyle dava açıldı. Hukukçular, bu davanın Musk için zorlu geçeceğini ve servetinin büyük bir bölümünün risk altında olduğunu belirtiyorlar.

Elon Musk, Bu Davada 56 Milyar Dolarından Olabilir

Tesla’nın kurucusu ve CEO’su Elon Musk, 2018 yöneticisi olarak birtakım taahhütler vermişti. Yapılan anlaşma doğrultusunda Tesla, verilen on iki sözün de tutulmasına karşılığında ünlü milyardere hissi senedi verecekti. O dönem yapılan hesaplamaya göre bu miktar, 56 milyar dolar seviyesindeydi.

Elon Musk, Model 3 üretimiyle Tesla’nın değerini 50 milyar dolardan 650 milyar dolara çıkardı ve 12 hedeften 11’ini tutturdu. Bunun üzerine şirket, sözünü tutarak Musk’a başarısı karşılığında 56 milyar dolar değerinde hisse senedi verdi. Fakat Musk’ın pek de dürüst bir insan olmadığı ve kendi şirketini kandırdığı iddia edildi.

Dava açılmasına neden olan iddialara göre Elon Musk, 12 hedefi daha önceden hesaplayarak hareket etti. Doğru bir planlama yapan Musk, zaten tutacağını bildiği sözleri verdi. Tesla Yönetim Kurulu ise bu durumun farkında olmasına rağmen ödeme yapmayı kabul etti.

Davayı açan Richard Tornetta, tüm bunların yanı sıra Elon Musk’ın part time yani yarı zamanlı CEO’luk yaptığını ve anlaşmaya göre Tesla’ya yeteri kadar odaklanmadığını savunuyor. Avukatlar, Musk’ın 2018 yılında Çarşamba ve Cuma günleri Tesla’da, Pazartesi ve Perşembe günleri ise roket şirketi SpaceX’te çalıştığını belirterek, part time CEO olarak adlandırdılar.

Tornetta, davanın sonucunda kendisi için hiçbir ödeme istemiyor. Tesla’nın Elon Musk’a ödediği 56 milyar doların iptal edilerek şirkete geri ödenmesini istiyor.

Elon Musk’ın Dünyanın En Zengini Unvanı Ellerinden Kayıp Gidebilir

Şu an 199 milyar dolar servet ile dünyanın en zengin insanı konumundaki Elon Musk, davayı kaybederse ve geri ödeme yapmak zorunda kalırsa bu unvanını kaybedebilir. En zengin konumunu 175 milyar dolar servet ile Bernard Arnault’a kaptırması söz konusu gibi gözüküyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz