Uzun süredir ABD ve Çin merkezli teknoloji şirketi Huawei arasında bir gerilim vardı. Amerika Hükümeti tarafından yapılan suçlamaları her seferinde reddeden Huawei karşı atağa geçerek Amerika Hükümeti’ni casusluk ile suçladı. 

Çin ve Amerika Birleşik Devletleri arasında başlayan ticaret savaşının en büyük mağdurların biri olan Huawei, Amerika Hükümeti tarafından yapılan suçlamaları her seferinde reddederken bu sefer ise ABD’yi casusluk ile suçladı. Amerika Hükümeti en son geçen günlerde Huawei’ye yine bir casusluk suçlamasında bulunmuştu. Amerika Hükümeti’nin açıklamalarına göre Huawei 10 yılı aşkın bir süredir oluşturduğu arka kapılar ile dünyada olan bütün mobil ağlara sızıyormuş. Bu suçlamayı çok hızlı bir şekilde reddeden Huawei, suçlanan ekiplerinin mobil ağlarda oluşan sorunları düzeltmek için çalıştığını söylemişti. Şimdi ise Huawei, Amerika Hükümetini casusluk ile suçluyor.  

Dünyayı sarsan skandal olaylarından biri olan Kripto güvenlik yazılım servisi Crypto AG’nin aslında Amerika gizli servisi CIA ve Almanya gizli servisi BND’ye ait olduğunun ortaya çıkması ile birlikte Huawei tekrardan bir açıklama yaptı. Amerika tarafından yapılan tüm suçlamaları tekrardan reddeden Huawei, son gelişmelerin ışığında ABD’yi casusluk ile suçladı ve kendilerine yapılan bu suçlamaların ön yargıdan dolayı olduğunu söyledi. Amerika tarafından hiçbir somut kanıt gösterilmeden yapılan bu suçlamaların marka ismini karalamak amaçlı olduğunu söyleyen Huawei, Amerika’nın Edward Snowden tarafından kanıtlanan casusluk suçlarını ve en son yaşanan Crypto AG olayını vurgulayarak Amerika’yı casusluk ile suçladı.  

Hiçbir suçlamayı kabul etmese bile Huawei’nin üzerine yapıştırılmaya çalışılan casus etiketleri Huawei’nin sadece Amerika ile değil diğer ülkeler ile de çalışmasını zorlaştırıyor. 5G teknolojilerinde uzman şirketlerden biri olan Huawei’nin alt yapı teknolojisi kullanılmaz ise Avrupa Birliği’nin 5G teknolojisine geçmesi 18 ay kadar ertelenecek ve ekstra 65 milyon dolar maliyete sebep olacak. Suçlamalarda kurtulmaya çalışan Huawei, ABD Federal İletişim Komisyonu’na (FCC) 200 sayfalık bir başvuruda bulunmuştu. Umarız, özellikle 5G teknolojileri için önemli olan Huawei kanıtlanmayan suçlarından aklanır ya da Amerika Hükümeti iddia ettiği suçlar için somut kanıtlar ortaya koyar. 

Huawei, üzerindeki suçlamalardan kurtulmak için başvuruda bulundu

Kripto güvenlik yazılım servisi Crypto AG, aslında CIA ve BND’a aitmiş!