Apple’ın tamamen elektrikli motorla gelecek olan ve otonom sürüş kabiliyetini bünyesinde taşıyan aracı hakkında ortaya yeni bilgiler çıktı. Analist Adam Jones’ın aktardığına göre, Apple Car direksiyon olmadan gelebilir. 

Henüz geliştirilme aşamasında olduğu bilinen ancak gündeme sık sık çeşitli sızıntılarla gelen Kaliforniya merkezli Apple’ın elektrikli aracı Apple Car hakkında ortaya yeni bir iddia atıldı. Birkaç gün önce, otonom araç ve robot sektöründe yatırımlarıyla adından son dönemde sıkça söz ettiren Hyundai ile Apple Car hakkında bir anlaşma yapacağı söylenen Apple’ın son olarak Kia Motors ile anlaştığı söylenmişti. Henüz iş birliği noktasında suların durulmadığı Apple Car ile alakalı ortaya yeni söylentiler gelmeye başladı. Bu söz konusu söylentiler büyük heyecan yaratacak cinsten hem de. 

Morgan Stanley Auto & Shared Mobility analisti Adam Jones, Kaliforniya merkezli teknoloji üreticisinin elektrikli ve otonom araç sektörüne son derece ilginç ve değişik bir olacağını aktardı. Buna göre Apple Car direksiyonsuz piyasaya sürülebilir.

Apple Car, direksiyon olmadan gelebilir

Analist Adam Jones, Apple Car hakkında heyecan verici direksiyon bilgisini paylaşmadan önce, Kia Motors ile yapılan anlaşmanın 3,6 milyar değerinde olduğunu belirtti. Jones; “Bir araba fabrikasına yatırım yapmak için fazla para” ifadesini kullandı. Söz konusu yüksek yatırımın tamamının Apple’ın payı olduğunun da altını çizdi. 

Kia Motors anlaşmasının ardından ise, Jones oldukça heyecan verici bir bilgi paylaştı. Buna göre, Apple’ın geleneksel bir otomobil deneyimi sunmayı planladığını aktaran Jones, şirketin Apple Car ’da direksiyon kullanmayacağını dile getirdi.

Jones Apple Car ile alakalı fikirlerine: “Apple’ın sürüş sürecinde insan müdahalesi içeren bir araç tasarımıyla otomotiv pazarına girdiğini hayal etmekte zorlanıyoruz. Bu sadece bizim görüşümüz, ancak direksiyonu olan bir Apple arabası, fiziksel düğmeleri ve duvara bağlanmış sarmal bir kauçuk kordonu olan bir iPhone gibidir. Eğer haklıysak bu, yatırımcıların otonom araç zaman çizelgesinde takdirini gerçekten artırabilir.” sözleriyle devam etti. 

Apple Car’ın elektrikli ve otonom araç sektörünün öncü isimlerinden Tesla’ya karşı güçlü bir rakip olacağını da belirten Jones, Tesla’nın Apple Car çıkana kadar birkaç model daha aracı piyasaya sürebileceğini de aktardı. Ancak Jones, eninde sonunda elektrikli otomobil üreticilerinin aynı piyasayı paylaşacağını da sözlerine ekledi. Bunun dışında  Adam Jones, Apple’ın elektrikli araç sektöründeki yerleşik veya yeni bazı şirketleri bünyesine ekleyebileceğini de açıkladı. 

İlginizi Çekebilir:

Apple, Elektrikli Arabası için Porsche Mühendisi ile Anlaştı

Apple’ın Artırılmış ve Sanal Gerçeklik Gözlüğü Kullanıcılara Havada Yazı Yazdıracak

iPhone 12 Detaylı İnceleme | Kamera ve Oyun Performansı Nasıl?:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz