Okuma Süresi
1 dakika

Akıllı telefon sektöründe trendleri takip eden teknoloji üreticisi Oppo’nun, yeni bir pop-up kamera patenti aldığı söyleniyor.

Teknoloji üreticileri özellikle son dönemlerde kameraları ekran kullanımını kısıtlamayacak şekilde telefona entegre etmeye çalışıyor. Akıllı telefon üreticileri çentiksiz ekran deneyimi sunmak için yenilikçi tasarımlarla tüketici karşısına çıkıyor. Oppo da tüketicilere çentiksiz ve deliksiz bir ekran sunmak için yeni çalışmalara başladı diyebiliriz.

Twitter’da _the_tech_guy isimli bir kullanıcının yapmış olduğu paylaşımda Oppo’ya ait olduğu söylenilen bir patent yer alıyor. Söz konusu patent, şirketin ön kamerayı ekrandan tamamen silmek için uğraştığını gösterir nitelikte. Patentte ön kamera ekrana entegre edilmemiş ve bunun yerine aç-kapa mekanizması telefonun kasasına yerleştirilmiş durumda. Pop-up kamera özelliği olarak adlandırılan bu özellik sadece selfie çekmek istediğinizde ön kamerayı ortaya çıkarmaya yarıyor.

 

Daha önce Oppo’nun amiral gemisi telefonu Reno’da da gördüğümüz kamera sistemi bu kez yukarıdan açılır kapanır bir şekilde telefona entegre edilmemiş bunun yerine cihazın yan tarafına konumlandırılmış. Şirketin pop-up kamera tasarımında neden değişiklik yaptığı ise merak konusu.

Söz konusu kamera sistemi patenti için Oppo’nun yapmış olduğu resmi bir açıklama olmadığını, edinilen bilgilerin sızıntı olarak adlandırıldığını belirtelim. Gelişmeleri yakından takip ediyor olacağız.