Apple, Çin’deki tüm mağazalarını geçici olarak kapatıyor!

0
506

Çin’de ortaya çıkan ve kaynağı henüz belirlenmeyen SARS benzeri yeni tip corona virüsü (2019-nVoC) dünyayı tehdit ediyor. Yeni corona virüsün hızla yayılması ve ölümcül olması, virüsle ilgili birçok soruyu da akıllara getiriyor. Tüm bunların yanı sıra Çin’de üretimi ve mağazası bulunan şirketler de önlem almayı ihmal etmiyor.

Apple, kendisi için en önemli pazarlardan biri olan Çin’deki mağazalarını Corona virüsü tehdidiyle geçici olarak kapatıyor. Aynı zamanda kapanan mağazalar için de açıklama yapan Apple, mümkün olan en kısa sürede mağazaları tekrar açmayı planladıklarını aktardı.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm Dünya’yı paniğe sevk eden virüsten etkilenen 11.374 insan olduğu ve bunlardan 259‘unun ölümüne yol açtığı biliniyor. Virüs farklı ülkelerde yayılmaya devam ediyor. İtalya ve Almanya gibi avrupa ülkelerinde de görülen virüs hızla yayılıyor.

Aralarında Türk Hava Yolları’nın da olduğu birçok havayolu şirketi Çin’e olan uçuşlarını askıya almaya başladı. Tüm bu şirketlerin arasına Apple’da dahil oldu. Apple yaptığı açıklama ile 9 Şubat’a kadar Çin’deki tüm mağazaların kapalı olacağını duyurdu.

Apple, muhtemelen Dünya Sağlık Örgütü’nün uluslararası acil durum ilan etmesi sonucunda böyle bir hamle yaptı. Şirket, “Çok dikkatli olmak amacıyla ve önde gelen sağlık uzmanlarının en son tavsiyelerine dayanarak Çin’de bulunan tüm kurumsal ofislerimizi, mağazalarımızı ve iletişim merkezlerimizi 9 Şubat’a kadar kapatıyoruz” şeklinde bir açıklama yaptı.

Apple ayrıca Çin’deki çevrimiçi Apple mağazasının faaliyetlerine devam edeceğini ve durumu sürekli denetlemeye devam edeceklerini açıkladı. Ayrıca “en kısa sürede” Çin’deki mağazalarını yeniden açacağını da duyurdu.

Apple, üretiminin büyük çoğunluğunu Çin’de yapmakta ve bu pazar şirketin gelirlerini arttırması için en önemli pazarlardan birisi. Şirket, Çin’de yalnızca 2019 Aralık ayında 3.2 milyon iPhone satışı yaptı. Canalys’in yayınladığı raporlara göre Apple’ın 2019 yılı süresince Çin’de yaptığı telefon satışı 27.5 milyon adet olarak açıklandı ve halihazırda şirket için çok önemli bir pazar olarak konumunu koruyor.