Apple bugün yapmış olduğu açıklamada Ocak ayında yapılan finansal tahminin artık geçerli olmadığını belirtti. Şirket, teknoloji yatırımcılarına ilettiği mektupta, Çin’den yayılan ve ülkede üretimi neredeyse durduran coronavirüs sebebiyle ‘’Mart ayı çeyreği için sağladığımız gelir tahmininin beklenmediğini’’ söyledi. 

Apple, teknoloji yatırımcılarına, 10 Şubat’taki Çin Yeni Yılı tatilinin sona ermesinin ardından üretim hızının düştüğünü ve bu doğrultuda yeni tahminler yapılacağını aktardı. Apple’ın yapmış olduğu açıklama yeterince mantıklı çünkü, dünyanın teknoloji üretiminin büyük bir bölümü Çin’de gerçekleşiyor. Şirketlerin Çin’de üretimlerini durdurması veya yavaşlatmasının tahmini sonuçları şimdiden görülmeye başladı bile. Birçok firmanın da Apple’ın yapmış olduğu açıklamaya benzer bir açıklama yapması bekleniyor. 

Cupertino merkezli teknoloji devi, finansal tahminlerinin değişikliği için iki ana neden gösterdi. Birincisi ‘’dünya çapında iPhone’a olan arzın geçici olarak kısıtlanması’’, ikincisi ise birçok firmada olduğu gibi ‘’Çin’de gerçekleşen üretimlerin coronavirüs sebebiyle yavaşlaması’’. 

Küresel çapta etkili olan coronavirüs sebebiyle, Singapur da ekonomik büyüme tahminlerinin azaltıldığını aktarmıştı. Apple’ın da söz konusu finansal gelir tahminlerini azaltması oldukça olağan görülüyor. Ancak Apple’ın söz konusu bu durumu yaşaması ilk değil. Apple önceki yıl ticaret gerilimi nedeniyle, finansal gelir beklentisini azalttığını açıklamıştı. 

Apple’ın teknoloji yatırımcılarına göndermiş olduğu mektubun şirketin hisse değerlerinde ne gibi bir değişiklik yapacağını ise bekleyip göreceğiz.

Apple, Coronavirüs sebebiyle Çin’in Shenzhen kentindeki fabrikasında üretime ara verdi