Apple, koronavirüs uygulamasını ve internet sitesin, güncelledi. ABD merkezli teknoloji üreticisi Apple COVID-19 uygulaması için kullanıcılardan anonim olarak bilgilerini paylaşmalarını talep ediyor. Şirketin talep ettiği bilgiler arasında; yaş, güncel sağlık durumları, semptomlar ve COVID-19 hastasıyla temas edip etmedikleri bulunuyor.

Apple tüm dünyayı etkisi altına koronavirüs salgınını önlemek ve hastalık hakkında insanları bilgilendirmek amacıyla süreç boyunca yaptığı girişimlerle takdir edilmeyi başardı. Şirket geçen aylarda iOS kullanıcılarına sunduğu Apple COVID-19 uygulaması için önemli bir güncelleme yayınladı. 

Apple COVID-19 uygulaması için kullanıcı bilgilerini anonim olarak talep ediyor

Apple COVID-19 uygulaması için kullanıcılardan; yaş, güncel sağlık durumu, semptomları olup olmadığı ve bir hasta ile temas edip etmedikleri gibi bilgileri anonim olarak paylaşmalarını istiyor. Şirket hiçbir şekilde kişisel kimlik verileriyle alakası olmayan söz konusu bu bilgilerin ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ni bilgilendirmek için kullanacağını dile getiriyor. Apple, uygulamaya eklenen önemli verilerin salgını kontrol altına almak amacıyla başlatılan bir “tarama protokolü” olduğunu dile getiriyor.

Uygulama halk sağlığı merkezleri için de önemli bir kaynak oldu

Apple’ın COVID-19 uygulamasından elde edilen toplu veriler, kamu sağlığı kurumlarının ve CDC’nin enfeksiyona sebep olan risk faktörlerini daha iyi belirmesine imkan da tanıyor. Şirket, koronavirüs uygulamasını ve internet sitesini Mart ayında kullanıcıya sunmuştu. Apple’ın COVID-19 uygulaması kullanıcılara yalnızca test yaptırmaları gerekip gerekmediği konusunda değil, ayrıca el yıkama ve dezenfeksiyon gibi alınması gereken tedbirlerle alakalı da bazı ipuçları veriyor. 

Apple’ın COVID-19 uygulaması Google’la birlikte geliştirdikleri COVID-19 Exposure Notification’dan farklı

Apple’ın koronavirüs internet sitesi ve uygulaması, Google ve Apple’ın ortaklaşa geliştirdikleri COVID-19 Exposure Notification isimli uygulama programlama arayüzünden farklı. Google ve Apple’ın geliştirdiği API, gizlilik odaklı uygulamalar sağlayabilmeleri için halk sağlığı kurumlarına sunuldu. API, ayrıca COVID-19 hastaları ile temasta bulunan kişilere de bildirim gönderiyor.

Apple’ın kendi COVID-19 uygulaması ise başlangıçta bilgi ve kaynak tarama amaçlı kullanılıyordu. Ancak Apple COVID-19 uygulaması için yayınladığı güncelleme ile bu durumun önüne geçti. Şirket, koronavirüsün nasıl yayıldığını daha iyi anlayabilmek amacıyla CDC ve halk sağlığı kurumları için uygulamayı önemli bir kaynak haline getirdi. 

Apple’ın COVID-19 uygulaması ise Türkiye’de kullanılamıyor.

İlginizi Çekebilir:

Google ve Apple’ın Geliştirdiği Koronavirüs Takip Sistemi Kullanıma Hazır

Apple, Uzaktan Grup Selfie Çekmeye Olanak Tanıyan Yeni Bir Patent Aldı

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz