Popüler Çinli elektronik üreticisi Xiaomi’nin yeni bir akıllı telefon patenti aldığı ortaya çıktı. Xiaomi’nin almış olduğu yeni akıllı telefon patentine dikkatleri çeken ilk şey ise arka kamera çıkıntısı ile birleşen pop-up kamera oldu. Almış olduğu yeni patentle Xiaomi pop-up kamera modellerine yenisini ekleyebilir. 

Çin merkezli akıllı telefon üreticisi Xiaomi’nin geçmişte de ilginç olan akıllı telefon patentleri ortaya çıkmıştı. 7 kamera sensörlü pop-up kamera tasarımıyla birlikte döndürülebilen kamera paneli bunlardan bazıları olarak yer alıyor. Xiaomi’nin ayrıca her tarafı ekranlı ve katlanabilir akıllı telefonlar için patentleri de bulunuyor. 

Xiaomi pop-up kamera modülleri için patent almaya devam ediyor

Xiaomi pop-up kamera patentiyle, değişik patentlerine yeni bir model daha eklemiş oldu. Alınan son patentte, ön taraftan bakıldığında standart bir pop-up kameralı bir akıllı telefon gibi görülse de, arka ve üst taraftan cihaza bakıldığında tasarım farkı ortaya çıkıyor. 

2018 yılında oldukça popüler olan pop-up kamera modülleri artık birçok telefon üreticisi tarafından pek tercih edilmiyor. Yine nadiren de olsa kullanılan pop-up- modüller, özellikle ekranın altına yerleştirilen kameraların yaygınlaşması sebebiyle daha az tercih edilir oldu. Bunun yanı sıra elbette ki tüketicilerin pop-up kameraların sıvı korumasının zorluğundan da şikayetçi etmesi de oldukça etkilemişti. Akıllı telefon üreticileri de genellikle pop-up kameraları kullanmamaya başladı. 

Xiaomi’nin yeni pop-up kameralı telefonu böyle görünüyor

Pop-up kamera modülü için Xiaomi’nin almış olduğu patentte, cihaz dikey pozisyondaki arka kamera çıkıntısı ile birleşiyor. Bu şekilde kullanılması da pop-up mekanizması ve sensör için daha fazla alan yaratmış oluyor. Tüm bu gelişmeler olsa da elbette ki suya ve toza karşı bir dayanıklılığı bulunmayacak. 

Xiaomi’nin almış olduğu yeni pop-up kamera modülünün patentinde, cihazın üst kısmında dörtlü gibi görünen üçlü bir kamera modülü bulunuyor. Kameranın en üstündeki kare alan ise, periskop kameraları hatırlatsa da aslında pop-up kameranın bulunduğu kısım. Bunun dışında alt tarafta bulunan kameralar ise arka kamera görevi görüyor. 

Cihazın üst kısmında dörtlü kurulum gibi görünen üçlü kamera kurulumu yer alıyor. Kamera modülünün en üstündeki kare alan, periskop kameraları hatırlatsa da aslında pop-up kameranın bulunduğu kısım. Altta bulunan sensörler ise arka kamera işlevi görüyor.

İlginizi Çekebilir:

Xiaomi Yeni Akıllı Bilekliği Mi Band 5’in Yedi Önemli Özelliğini Açıkladı

Xiaomi, Arka Kamerası Öne Dönen Bir Telefon Tasarımı İçin Patent Başvurusunda Bulundu

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz