Çarşamba, Kasım 25, 2020
Ana Sayfa Haber Google ve Apple'ın Geliştirdiği Koronavirüs Takip Sistemi Kullanıma Hazır

Google ve Apple’ın Geliştirdiği Koronavirüs Takip Sistemi Kullanıma Hazır

Koronavirüs ile mücadele için güçlerini birleştiren ve ortak çalışma yürüten Apple ve Google, geliştirdikleri koronavirüs takip sistemi için son aşamaya geldi. İki teknoloji şirketinin geliştirdiği sistem, koronavirüs taşıyan insanların yakalanmış kişilerin takibini yapacak.

Koronavirüsle mücadele devletler, devletler üstü kuruluşlar, üniversiteler ve alanında öncü teknoloji şirketlerinin çalışmalarıyla devam ediyor. Bu konuda önemli bir adım Apple ve Google’dan geldi. Koronavirüsle mücadele kapsamında iş birliği yapan iki teknoloji şirketi, koronavirüs takip sistemi geliştirdi.

Google ve Apple, Nisan ayında koronavirüs takip sistemi geliştirmek için ortak çalışacaklarını duyurmuştu. Google blog sayfasında detayları paylaşılan uygulama pandemiyle mücadelede önemli bir rol üstelenecek gibi duruyor.

İki şirketin geliştirdiği uygulama koronavirüse yakalanmış kişileri izleyecek ve bu kişilerin kontrol edilmesinde kullanılacak. Uygulama aracılığıyla bu kişilerin karantina altına alınma sürecine destek olunacak. Uygulamanın yaygın bir biçimde kullanılması ve devletlerin de kullanmasıyla salgında oldukça faydalı olması bekleniyor. Bu şekilde virüsün yayılımı da azaltılacak ve kontrol edilmesine katkı sunulacak.

Koronavirüs Takip Uygulaması Nasıl Çalışacak?

Koronavirüs Takip Uygulaması Nasıl Çalışacak

Temel olarak biz izleme sistemi şeklinde çalışacak uygulama, koronavirüs testi pozitif çıkan kişinin konum bazlı takibini yapacak. Hastanın karşılaştığı kişiler ve temas halinde olduğu kişiler listelenecek. İlgili kullanıcılara daha sonra virüs testi pozitif çıkan birisi ile temas ettiklerine dair bildirim yapılacak. Bu sayede insanlar kişisel karantinalarını oluşturabilecek.

Apple ve Google’ın Corona virüsü takip sistemi teknolojisi bireysel kullanıcılar, devletler ve sağlık kuruluşları tarafından kullanılabilecek. iOS ve Android işletim sisteminde kısa süre içinde kullanıma açılması beklenen uygulamanın gizlilik politikalarına sıkı bir biçimde bağlı olacağı söyleniyor.

koronavirüs takip sistemi nasıl işleyecek

Söz konusu uygulama akıllı telefon kullanıcısının Bluetooth teknolojisiyle ‘koronavirüs kapacak kadar uzun süre kiminle temas ettiğini, kime yaklaştığını’ inceleyecek. Eğer temasta olunan kişilerden biri Covid-19 hastası ise, kullanıcının akıllı telefonuna bir uyarı mesajı gidecek ve kullanıcı konu hakkında bilgilendirilecek.

Kısa süre önce bezer bir uygulama olarak Türkiye’de Sağlık Bakanlığı tarafından Hayat Eve Sığar uygulaması kullanıma sunulmuştu. Bu uygulamanın kullanımı ve detayları hakkında bilgileri sizlerle daha önce paylaşmıştık.

Apple ve Google’ın geliştirdiği uygulamanın bu uygulama ile paralellik gösterse de daha gelişmiş ve etkili olabileceğini tahmin etmek çok zor değil.

Uluslararası haber ajansı Reuters’ın abonelerine geçtiği habere göre, iki şirketin birlikte geliştirdiği ve yayına almaya başladığı Covid-19 mobil takip sistemi için 23 ülkeden verilere erişim için talep edildi.

Aynı habere göre Apple ile Google’ın geliştirdiği söz konusu uygulama için kaç ülkenin onay verdiği henüz netlik kazanmış değil. Uygulama öncelikli olarak akıllı telefonlara yüklü olan temas-takip uygulamalarının (contact-tracing apps) işleyişine destek sağlamayı hedefliyor.

İki şirketin nihai hedefinin ise bu tip izleme, takip uygulamalarını yüklemeye gerek kalmadan çevrenizde corona virüs bulaşan kişileri tespit etmenize yardımcı olacak bir teknoloji geliştirmek olduğu belirtiliyor.

İlginizi çekebilir:

Hayat Eve Sığar App ‘i Nedir – Nasıl Kullanılır? (Detaylı Anlatım)

Sağlık Bakanlığı BiP’te de Koronavirüs Danışma Kanalı Açtı

Google’dan sonra Apple da koronavirüs için hareketlilik raporu yayınlamaya başladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Twitter Fleets Nedir? Twitter Fleets Nasıl Kullanılır? 

13.6 milyon kullanıcı sayısıyla en eski sosyal medya platformlarından biri olan Twitter, 'Hikaye (Story)' özelliği ile kullanıcılara yeni bir deneyim sundu. Facebook, Instagram ve...

TikTok, Epilepsi Hastalarına Yönelik Geliştirdiği Yeni Bir Özelliği Kullanıma Sundu

Popüler kısa video platformu TikTok, epilepsi hastalarına yönelik geliştirdiği yeni bir özelliği kullanıma sunduğunu duyurdu. Söz konusu özelliğin, epilepsi nöbetini tetikleyebilecek unsurların yer aldığı...

‘Call of Duty: Black Ops Cold War’un ‘Işın İzleme’ ve ‘NVIDIA DLSS’ Desteğini Gözler Önüne Seren Yeni Bir Videosu Yayınlandı

‘Call of Duty: Black Ops Cold War’ oyununun, ‘Işın İzleme’ ve ‘NVIDIA DLSS’ desteği gibi sahip olduğu yeni nesil teknolojileri gözler önüne seren yeni...

Porsche Taycan, 42 Kilometre Kesintisiz Drift Yaparak ‘Guinnes Rekorlar Kitabı’na Girdi

Porsche Taycan, 42 kilometre kesintisiz ‘drift’ yaparak elektrikli bir araçla en uzun ‘drift’ kategorisinde ‘Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Dünya rekorunun, ‘Hockenheimring’ pistindeki ‘Porsche Deneyim...

Poco, 6000 mAh Bataryası Bulunan ‘M3’ Akıllı Telefon Modelini Tanıttı!

Poco, 6000 mAh gücünde bir bataryası bulunan ‘M3’ akıllı telefon modelini tanıttı. Giriş segmente konumlanan cihazın; güçlü kamera kurulumu, yüksek kapasiteli batarya ve FHD+...