İlk Özel Uzay İstasyonu
Okuma Süresi
1 dakika

Uzay girişimi Axiom Space tarafından geliştirilen dünyanın ilk özel uzay istasyonu projesi, ‘B Serisi’ finansman turunda 130 milyon dolar değerinde yatırım topladı. Öncelikli hedefi ‘Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)’na ilk ticari uzay istasyonu modüllerini eklemek olan şirketin nihai hedefinin ise 2024 yılına kadar dünyanın ilk özel uzay istasyonunu inşa etmek olduğu ifade edildi.  

ABD merkezli uzay girişimi şirketi Axiom Space tarafından geliştirilen dünyanın ilk özel uzay istasyonu projesi, ‘B Serisi’ finansman turunda 130 milyon dolar değerinde yatırım topladı. Şirketin öncelikli hedefinin, NASA’nın ‘Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)’na ilk ticari uzay istasyonu modüllerini eklemek olduğu ifade edildi. Girişim şirketinin, bu aşamadan sonra 2024 yılına kadar dünyanın ilk özel uzay istasyonunu inşa etmeyi hedeflediğinin de altı çizildi. Kurulacak özel uzay istasyonunun; uzay ajanslarında çalışan astronotlara, özel şirketlere ve araştırma çalışmalarına hizmet edeceği belirtildi. İstasyonun ayrıca, uzay turizmini destekleyeceği dile getirildi.  

Axiom Space, bugüne kadar projeye ilişkin toplamda 150 milyon dolar yatırım topladığına işaret etti. Şirket, aynı zamanda projeyle ilgili bir yarışma programı için dünyaca ünlü aktör Tom Cruise ve bir geliştirme şirketi ile birlikte çalışıyordu. Programın, Axiom Space’in inşa ettiği özel uzay istasyonuna yapılacak olan uçuşa bir bilet kazanmak üzere birbirleriyle mücadele eden yarışmacıları ekrana taşıması bekleniyordu.  

Axiom Space için yapılan yatırım, şirketin ilk hedefini gerçekleştirmesini hızlandıracak 

Axiom Space Yatırım

Aktarılan detaylara göre; Axiom Space için yapılan yatırım, şirketin ilk hedefini gerçekleştirmesini hızlandıracak. Houston merkezli girişim şirketi, yatırım sayesinde daha fazla uzmanı istihdam etme imkanına kavuşacak. Şirket, ‘Ax-1’ olarak adlandırılan görevi 2024 yılında hayata geçirmeye çalışacak.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Türkiye Milli Uzay Programı Tanıtıldı: 2023’te Ay’a Gidiyoruz

SpaceX, İlk Paylaşımlı Görevinde Uzaya Rekor Sayıda Uydu Taşıyacak 

Virgin Orbit, Uzaya İlk Kez Müşteri Uyduları Taşıdı! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz