Apple’ın almış olduğu yeni bir patent şirketin Apple Watch’lara “Vein Print Unlock” (Damar iziyle kilit açma) teknolojisi getirecek. Bu yeni teknoloji sayesinde Apple Watch’lar kullanıcıların bileklerinin fotoğrafını saniyeler içinde çekip tanımaya imkan tanıyacak. Yani Apple’ın aldığı yeni patent sayesinde Apple Watch’lar sahiplerini damarlarından ve kemiklerinden tanıyacak. 

Kaliforniya merkezli üretici Apple, giyilebilir teknolojik ürünlerine entegre ettiği metotlarla pazarda rekabeti artırıyor. Cihazlarına eklediği TouchID ve FaceID gibi biyometrik kimlik doğrulama sistemleri sayesinde başarılı işler ortaya koyan Apple, şimdi ise benzer bir teknolojiyi pazarda hakim olduğu Apple Watch’lara entegre etmek için harekete geçti. Apple, akıllı telefon, tablet ve bilgisayarlara eklese de saatleri için kullanamadığı TouchID ve FaceID teknolojilerine benzeyen yeni bir patent başvurusunda bulundu. Apple’ın onaylanan patenti sayesinde Apple Watch’lar sahiplerini tanıyabilecek. Hem de oldukça farklı ve dikkat çeken bir teknoloji ile.

Apple ‘dan “damar iziyle kilit açma” teknoloji 

Kaliforniya merkezli teknoloji üreticisi Apple’ın 17 Eylül 2020 tarihinde başvurusunu yaptığı yeni patenti, 7 Ocak 2021 tarihinde onaylandı. Apple Watch deneyimini büyük ölçüde değiştirecek yeni patent başvurusunda, “Vein Print Unlock” (Damar iziyle kilit açma) isimli teknoloji kullanılıyor. Kullanıcıların bileklerinin iç kısmını taramaya olanak tanıyan “Light-Field Camera” (ışık alanı kamerası) yardımıyla, kimlik doğrulama işlemi yapılabiliyor. Kullanıcılarının bileklerine ışıklar gönderilerek bileğinin en az 1 model görüntüsünü oluşturan bu teknoloji sayesinde kullanıcılara özel tanımlayıcı özellikler elde ediliyor. Söz konusu teknoloji kaydettiği referans bilgileriyle sürekli olarak kıyaslama yapıp görüntüler birbirleriyle uyarsa kimlik doğrulama işlemi gerçekleştiriyor. Yani Apple Watch, bilek fotoğraflarını çekerek kullanıcılarını milisaniyeler içinde tanıyacak. 

Apple Watch’larda büyük bir devrim yaratacağı düşünülen “Vein Print Unlock” (Damar iziyle kilit açma) teknolojisi her ne kadar şu an için akıllı saatler için geliştirilse de, Apple patent başvurusunda, bu teknolojinin farklı şekillerde de kullanılabileceğini belirtiyor. Gönderilen ışıklarla referans görüntüleri karşılaştıracak bu sistem insan vücudunda pek çok farklı alandan faydalanabiliyor. 

İşte Apple’ın yeni başvurusunda bahsettiği vücut alanları:

  • Kıl kökü
  • Damar (Toplu veya tekli olmak üzere)
  • Kan akışı
  • Gözenekler
  • Tendon
  • Bağ dokusu
  • Cilt pigmentasyonu (rengi)
  • Kemik şekli

Apple’ın yaptığı yeni başvuruda şirketin kullanabileceği vücut alanlarının hepsi Apple Watch’a eklenecek kamera yardımıyla tanınacak. Oldukça farklı ve çığır açıcı olarak yorumlanan teknoloji kullanıcıların farklı vücut alanlarını tanıyıp kimlik doğrulama işlemi gerçekleştirebilecek. Apple’ın yeni teknolojisini akıllı saatlere ne zaman entegre edeceği hakkında elde edilen bir bilgi bulunmasa da Apple Watch Series 7’de söz konusu teknolojiyi yakından görebiliriz.

İlginizi Çekebilir:

Apple; iPhone, iPad ve Apple Watch’ların MacBook Üzerinden Kablosuz Olarak Şarj Edilebildiği Bir Patent Aldı

Apple, İki Ayrı Katlanabilir Ekranlı ‘iPhone’ Modeli Test Ediyor! 

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz