yeni DeLoreanın tanıtım tarihi araca ait bir görsel ile duyuruldu

İkonik DeLorean EV olarak yeniden geliyor. Yeni DeLorean’ın tanıtım tarihi firma tarafından paylaşılan bir görsel ile duyuruldu. Detaylar haberimizde.

Ünü Back to The Future serisinden mi yoksa biraz problemli olan geçmişinden midir bilinmez ama Amerika’nın en meşhur arabalarından biri olan DeLorean, EV formunda yeniden geliyor. Tabi çoğumuz ismini DeLorean olarak bilsek de aslında DeLorean aracın markasıdır. Filmlere ve kliplere konu olan arabanın modeli ise DMC-12’dir. İşte DMC-12’yi üreten DeLorean, yeni bir arabası bir EV olarak geliyor. Yeni DeLorean’ın tanıtım tarihi de firma tarafından bir görsel ile duyuruldu. DMC-12’ye dair detayları merak ettiyseniz, haberin ilerleyen kısımlarında bulabilirsiniz.

Yeni EV DeLorean 21 Ağustos 2022’de Pebble Beach’teki Concept Lawn’da sergilenecek olsa da, uzun zamandır beklenen tanıtımı üç gün önce gerçekleşecek. DeLorean Motor Şirketi A.Ş. CMO’su Troy Beetz, “Heyecan ikonik spor arabamızın kapıları gibi yükseliyor ve gelecek nesil prototipi planlanandan 3 gün önce Pebble plajındaki en prestijli sahnede sergileyeceğiz.” dedi. DeLorean’ın geçmişi, bugünü ve geleceği, aracın sergilendiği bir dizi  etkinlik aracılığıyla Monterey Otomobil Haftası boyunca paylaşılacak. Tanıtımla beraber DeLorean, aracın resmi adını da açıklayacak.

DeLorean, Ağustos ayında sahneye çıkmaya hazırlanırken, Cuma günü EV’nin ilk resmi görüntüsünün pikselleştirilmiş bir görseli yayınlandı. Haftasonu boyunca süren spekülasyondan sonra, Pazartesi günü konsept otomobilin sol omuz ve arka stop lambasını içeren ve aracın dörtte üçünün net bir şekilde gözüktüğü bir görsel daha paylaşıldı. Görseli aşağıda bulabilirsiniz.

Yeni DeLorean’dan paylaşılan ilk görsel.

Uzun zamandır beklenen konsept otomobil, prestijli tasarım şirketi Italdesign ve DeLorean’ın 40 yılı aşkın bir tarihe sahip moda ikonunu, modern çizgilerle yeniden yorumlanarak hayata döndürmesiyle şekil buluyor. Gelelim 40 yıllık moda ikonuna.

DeLorean DMC-12

DeLorean DMC-12 gerçek bir moda ikonu. Sayısız klipte, Back to The Future(Geleceğe Dönüş) gibi popüler bir filmde rol almış, belki yollarda yüzlerce replikası olan bir araç. Ancak neden 23 ay gibi kısa bir süre üretildi? Bu popüler ve sevilen araba neden başarısız oldu?

DeLorean DMC-12 zor geçen hayatına zor bir başlangıç yaptı. Arabayı yapmak isteyen adam John DeLorean, etik yani güvenli, uzun ömürlü ve sürdürülebilir bir araba yapma planı ile yola çıktı. GM’de bir yönetici konumunda olan bu adam geleceğin verimli motorlara sahip küçük ama yüksek kaliteli arabalarda olduğu fikrine sahipti. Ancak GM’de yaşadığı fikir ayrılıkları ile şirketten ayrılıp spor arabasını kendi yapmaya karar verdi. Daha sonra Pontiac’ta mühendis olan Bill Collins ile ortak olan DeLorean, bir kaç ay sonra bitecek arabayı Giorgetto Giugiaro’nun tasarlamasını istediğine karar verdi. Giorgetto Giugiaro’nun şirketi “Italdesign” altı ay sonra yani 1975 yılı Şubat ayında arabayı Porsche 928 için tasarlanan bazı eski eskizleri de kullanarak konsept haline getirdi.

Ancak arabanın en büyük sorunu motordu. İlk başta Ford imzalı 3,0 litrelik V6 kullandılar, sonuç istendiği gibi olmadı. Daha sonra Citroen’in 102 beygirlik 4 silindirli motorunu kullanmak istediklerine karar verdiler, ama tabi ki bu motor bir spor otomobil için yeterince güçlü değildi.  DeLorean turbo besleme yapmak istedi, Citroen ise topu DeLorean’a bıraktı, zira motoruna turbo besleme için garanti vermek ya da turbo besleme ile uğraşmak istemiyordu. 1977’de yapılan ikinci bir prototipte Bill Collins, Peugeot/Renault/Volvo grubundan 2,6 litrelik V6 motoru kullanmak istedi. Ancak bu da istenen sonucu vermedi. Böylece arabayı üretime hazır hale getirmek isteyen tek şirket olan Lotus’un kapısını çalmak zorunda kaldılar. Ancak arabada çok ama çok şey değiştirildi. Nihayet, 1981’de Kuzey İrlanda’daki Denmurry’de otomobilin üretimine başlandı.

Sorunlar bitmiyor

Üretimine başlanması bile bu kadar zor olan arabada, üretim sonrasında da ciddi sorunlar vardı. Yüksek fiyata satılan otomobilin panel boşlukları mükemmel değildi. Ayrıca gövdesi parlanmaz çelik olduğu için martı kanatlı kapılar çok ağır kalmıştı. Aracın elektronik tesisatında da yangınlara giden sıkıntılar ortaya çıkabiliyordu. Motor havalandırması iyi değildi bu da hararet sorunları çıkartıyordu. En önemlisi ise, yaklaşık 1300 kilo ağırlığındaki spor otomobil DMC-12’nin yalnızca 132 bg güce sahip olmasıydı. Bu da onun bir performans arabası olamadığı anlamına geliyordu. DeLorean arabanın üretimini iki katına çıkardı ancak talep düştü ve bu da şirketin iflasına neden oldu. Son olarak American Express’in sipariş verdiği üç altın kaplama DMC-12 tamamlandı ve bunlar son üç araç oldu.

Dönemi için büyük fikirlere ancak kısıtlı zamana sahip bu şirketten gelecek yeni DeLorean’ın tanıtım tarihi bu sebeple heyecanla bekleniyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

İlginizi çekebilir:

The Witcher Üçüncü Sezon Çekimleri Başladı

WiFi Menzil Genişleticiler Evlerde Sinyal Alanını Genişletmenin En Kolay Yolu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz