Okuma Süresi
2 dakika
Elektrikli araç üretimi konusunda bir dünya markası olma yolunda ilerleyen Tesla hakkında oldukça önemli bir iddia ortaya atıldı. Ülkemize de 4 Nisan tarihi itibariyle giriş yapan Amerikalı şirket, elektrikli araba talep eden binlerce kişi tarafından ilgi ile karşılanmıştı. Fakat Tesla şimdi büyük bir skandala neden olabilecek bu iddia ile uğraşıyor. İddiaya göre ise, Tesla çalışanlarının, araç içindeki kameralar sayesinde kullanıcıların bazı videolarını paylaşarak bu görüntülerle dalga geçtikleri söyleniyor.
Tesla çalışanları hakkında skandal niteliğinde bir iddia! Son zamanların en çok konuşulan elektrikli araç firmalarından birisi olan Tesla hakkında, firmayı oldukça zor duruma düşürecek bir iddia ortaya atıldı. Reuters’ın yayınladığı rapora göre şirket çalışanları aracın içindeki kameralarla kullanıcıların kazaları, yol öfkesi olayları ve diğer potansiyel utanç verici özel videolarını görüntüleyerek paylaştı. İşte detaylar!

Tesla’dan Skandal Olay!

Reuters’tan alınan bilgiye göre, Tesla çalışanları büyük bir skandala neden olmuş durumda. Yayınlanan rapora göre kullanıcıların araç kameraları tarafından kaydedilen özel videolarının elden ele dolaştırılarak kişilerle dalga geçildiği ortaya çıktı. Kaynaklar tarafından Reuters’a aktarıldığına göre; Tesla çalışanları tarafından paylaşılan kayıtlarda, yol öfkesi olayları, bir arabaya yaklaşan çıplak bir adamın videosu ve daha birçok utanç verici sahneler bulunuyor. Hatta bazı çalışanların, kaydedilen bu videolardan alınan görüntüleri kullanıp memeler oluşturduğu ve bunları özel grup sohbetlerinde paylaştığı bildiriliyor. Eski bir Tesla çalışanı ise Reuters’a yaptığı açıklamada bu videoların araçlar kapalıyken bile kaydedilmiş olabileceğini aktardı. Eski çalışan konu hakkında “İnsanların garajlarının ve özel mülklerinin içini görebiliyorduk. Diyelim ki bir Tesla müşterisinin garajında ayırt edici bir şey vardı, bilirsiniz, insanlar bu tür şeyleri yayınlardı.” dedi.

Tesla’nın Başı Hep Dertteydi

Reuters’e göre; Tesla daha önce de, gizliliğin ihlali konusunda birçok kez sorun yaşamıştı. Örneğin Hollanda Veri Koruma Kurumu (DPA) Tesla araçlarının “aracın yanına gelen herkesi filme aldığını” tespit ederek 2023 yılına kadar Tesla araçlarının kameralarını varsayılan olarak kapatıyordu. Ayrıca geçtiğimiz yıl Almanya’nın tüketici örgütü VZBZ Tesla’ya “veri koruma yasasını ihlal ettiği” iddiasıyla Tesla’ya dava açmıştı. Yine Tesla araçları geçtiğimiz yıl Çin’in Beidaihe bölgesinden, araçların kameralarının ülkenin üst düzey liderlerinin katılacağı özel bir toplantıyı yakalayacağı endişesiyle yasaklanmıştı. Hatta Çin ordusu da benzer endişelerle 2021’de Tesla araçlarını yasaklamıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz