Okuma Süresi
1 dakika
Dünyanın en önemli teknoloji devlerinden birisi olan Apple, 2023 yılının ilk çeyreğine ilişkin kazancını açıkladı. Global ekonomik kriz ile birlikte birçok dünya devi büyük sarsıntılar yaşarken, Apple bu süreçten bazı birimlerde olumsuz bazı bölümlerde ise olumlu rakamlar elde etmiş görünüyor.
2023’ün ilk çeyreğindeki finansal durumunu açıklayan firmalar arasına Apple da katıldı. Buna göre firma MacBook satışlarında büyük düşüşler yaşarken ücretli hizmetlerinden ise artan bir kazanç elde etti. İşte detaylar!

En Zayıf Halka MacBook

Amerikalı teknoloji devi Apple da 2023’üm ilk çeyreğine ilişkin finansal tablosunu kamuoyu ile paylaşan isimlerden birisi. Firma tarafından paylaşılan mali durum raporu incelendiğinde Apple’ın en zayıf halkasının MacBook satışları olduğu görülüyor. Konu hakkında yapılan açıklamaya göre şirketin son çeyrekteki kazancı 94,8 milyar dolar olarak belirtildi. Önceki yılla kıyaslandığında ise bu sayı 2022’nin aynı dönemine göre %3 daha düşük durumda. Markanın tüm giderlerini düştükten sonra kasasında kalan net kar ise 24,16 milyar dolar oldu. Bu rakamlar ise finans uzmanları tarafından art arda ikinci kez çeyreklik gelirinde azalma olarak görülüyor.

Apple, iPhone‘lar ve hizmetlerinde yeni bir rekor kırdı:

Ancak Apple’ın geliri azalsa da bazı başlıklarda yeni rekorlar da gelmeye devam ediyor. Bu konuda açıklama yapan Apple CEO’su Tim Cook, Apple hizmetlerinin bu çeyrekte tüm zamanların satış rekorunu kırdığını açıkladı. Hatta iPhone satışlarının da çeyreklik rekora imza attığını paylaştı. Fakat bu konuda satış adedi de gelir miktarı da açıklanmadı. Hizmetler kaleminde ise 20,9 milyar dolar gelir bildirildi. Bilgisayar satışlarında yaşanan düşüş hakkında da açıklama yapan Tim Cook, şu ifadelere yer verdi: “İki neden var. Biri genel makro durum. Diğeri, hâlâ M1 MacBook Pro 14 ve 16 inç’in bir önceki yılın çeyreğine göre çok zorlu karşılaştırmasına göre karşılaştırma yapıyoruz.” Diğer yandan Apple için iPad satışlarında da durum pek parlak görünmüyor. Bu kapsamda iPad satışlarında da firma tarafından %13’lük bir düşüş bildirildi. iPad’lerden elde edilen toplam gelir ise 6,67 milyar dolar oldu.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz