Apple Patent İhlali Para Cezası
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Apple, patent ihlali yaptığı gerekçesiyle 502.8 milyon dolar para cezası aldı. ABD’li teknoloji devinin, ‘VPN on Demand (İsteğe Bağlı VPN)’ özelliğiyle ‘VirnetX’in patentini ihlal ettiğine karar verildi.  

ABD’li teknoloji devi Apple, patent ihlali yaptığı gerekçesiyle 502.8 milyon dolar para cezası aldı. Mahkeme jürisi; şirketin, ‘VPN on Demand (İsteğe Bağlı VPN)’ özelliğiyle ‘VirnetX’in patentini ihlal ettiğine kadar verdi. Ödenecek telif ücreti ise 502.8 milyon dolar olarak belirlendi. Normal şartlarda ‘VirnetX’, Apple’dan 700 milyon dolar talep etmişti. Birim başına ödenmesi gereken telif bedelinin ise 19 sent olduğu ifade edilmişti. Mahkeme ise birim başına telif bedelini 84 sent seviyesine çekti.  

İkili, söz konusu özellik için daha önce de mahkemede karşı karşıya gelmiş ve Apple’ın, ‘VirnetX’e 503 milyon dolar ödemesi gerektiğine karar verilmişti. Fakat ABD’li teknoloji devi, davayı temyize götürmüştü. Mahkeme ise hasarın yeniden hesaplanacağını ya da davanın yeniden görüleceğini açıklamıştı. Yaşanan gelişmeler sonrası jüri, yeni bir değerlendirme yaptı. Söz konusu değerlendirme sonucunda, yalnızca ödenecek telif tutarında küçük bir değişikliğe gidildi.  

Apple ve ‘VirnetX’, 2010 yılında da patent ihlali gerekçesiyle mahkemede karşı karşıya gelmişti

Apple VirnetX Patent İhlali

Diğer yandan; Apple ve ‘VirnetX’, 2010 yılında da Apple’ın ‘FaceTime’ teknolojisi konusunda patent ihlali yaptığı gerekçesiyle karşı karşıya gelmişti. Aynı yıl içerisinde ‘VirnetX’, Apple’ın güvenli iletişim ile ilgili patentlerini ihlal ettiğini iddia ederek şirkete yine dava açmıştı. Apple’ın 368 milyon dolar ceza aldığı dava, temyize götürülmüştü. Temyiz sonucunda mahkeme, 368 milyon dolarlık para cezasını kaldırma kararı almıştı. 

Yaşanan gelişmelerden tam 6 yıl sonra; hasar, faiz ve mahkeme giderleri yeniden hesaplanmıştı. Bunun üzerine Apple, ‘VirnetX’e 440 milyon dolar ödemekle yükümlü kılınmıştı. ‘VirnetX’, yine 2016 yılında Apple’a 4 patent ihlalini kapsayan ayrı bir dava daha açmıştı. ABD’li teknoloji devi, dava sonucunda ‘VirnetX’e 625.6 milyon dolar ödemek zorunda kalmıştı. Şirket, davayı temyize götürme talebinde bulunmuştu. Fakat mahkeme, temyiz sonucunda da kararını değiştirmemişti.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

‘Apple One’ İsimli Abonelik Hizmeti, Birçok Ülkede Kullanıcı Beğenisine Sunuldu 

Apple, ‘Silicon’ İşlemcili İlk Bilgisayar Modelini 2021 Yılının İlk Yarısında Tanıtacak 

Apple, Yeni iPad Air ve 8. Nesil iPad’i Türkiye’de Satışa Çıkardı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz