Ana Sayfa Teknoloji Apple, ‘Silicon’ İşlemcili İlk Bilgisayar Modelini 2021 Yılının İlk Yarısında Tanıtacak 

Apple, ‘Silicon’ İşlemcili İlk Bilgisayar Modelini 2021 Yılının İlk Yarısında Tanıtacak 

0
819
Apple Silikon İşlemcili Bilgisayar

The China Times’ın haberine göre; Apple, ‘Silicon’ işlemcili ilk bilgisayar modelini 2021 yılının ilk yarısında tanıtacak. Masaüstü işlemci sınıfında bir işlemci olan ‘A14T’, beklentilerin aksine ‘MacBook Pro’ yerine ilk kez bir ‘iMac’ modeli ile kullanıcı beğenisine sunulacak. Şirket; ‘A14T’ işlemci ile birlikte, ‘iMac’te ‘Lifuka’ kod isimli kendi grafik işlemci birimini de görücüye çıkaracak.  

ABD’li teknoloji devi Apple; her yıl düzenlediği ‘Dünya Geliştiriciler Konferansı (WWDC)’ etkinliğinde, ‘Mac’ cihazlarında ‘Intel’ işlemcilerden ‘Apple Silicon’ işlemcilere geçiş yapacağını açıklamıştı. Bununla birlikte; ‘Apple Silicon’ işlemcili ilk ‘Mac’ bilgisayarın, 2020 yılı sonuna kadar tanıtılacağı belirtilmişti. ‘Silicon’ işlemcili ilk ‘Mac’in ise 13 inç büyüklüğünde bir ‘MacBook Pro’ olacağı iddia edilmişti. Yaşanan gelişmeler sonrası, konuyla ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. 

The China Times’ın haberine göre; Apple, Silicon’ işlemcili ilk bilgisayar modelini 2021 yılının ilk yarısında tanıtacak. Masaüstü işlemci sınıfında bir işlemci olan ‘A14T’, beklentilerin aksine ‘MacBook Pro’ yerine ilk kez bir ‘iMac’ modelinde kullanılacak. Teknoloji devi; söz konusu işlemciyi, yalnızca ‘iMac’ serisinde tercih edecek. Bununla birlikte şirket, bir süredir üzerinde çalıştığı ‘Lifuka’ kod adlı kendi ekran kartını da ilk kez ‘Apple Silicon’ işlemcili ‘iMac’ modeliyle görücüye çıkaracak. 

Tüm ‘Apple Silicon’ işlemciler ve şirketin yeni ekran kartı, ‘TMSC’ tarafından üretilecek 

Apple Ekran Kartı
*Kaynak: beebom.com

‘A14T’ işlemcinin mobil versiyonu ise ‘A14X’ olarak adlandırılacak. ‘A14X’, yeni ‘MacBook Pro’ ve yeni ‘iPad Pro’da kullanılıyor olacak. Tüm ‘Apple Silicon’ işlemciler ve şirketin yeni ekran kartı, 5 nanometre transistör mesafesi kullanılarak ‘TMSC’ tarafından üretilecek.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Apple, Yeni iPad Air ve 8. Nesil iPad’i Türkiye’de Satışa Çıkardı

Apple, 2021’de İkinci Nesil AirPods Pro ve Üçüncü Nesil AirPods’u Piyasaya Sürecek

Apple’ın, ‘iPhone 13’ Serisinde ‘Touch ID’ Teknolojisine Döneceği İddia Edildi 

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz