Google, Chrome tarayıcısı için yenilikler geliştirmeye ve kullanıcıların deneyimlerini en üst düzeye çıkarmaya yönelik çalışmalarına devam ediyor. Chrome’a eklenecek yeni NFC özelliğiyle birlikte kullanıcılar kredi kartı olmadan da ödeme işlemi yapabilecek. 

Google, Chrome 81 sürümünde artırılmış gerçekliği ve NFC’nin kullanımını genişletecek. Kullanıcılar NFC’yi özellikle de kredi kartı olmadan ödeme yapabilmek adına sıkça tercih etmeye başladı. Google da söz konusu özelliği Chrome tarayıcısına ekleyerek yenilikçi teknolojilerin erişilebilirliğini artıracak. 

Chroma 81 beta sürümünde denenmeye başlayan özellikler kullanıcıları bir hayli memnun edeceğe benziyor. Android, Linux, macOS ve Windows için yayınlanan yeni beta sürümünde, Chrome’a kullanıcıların artırılmış gerçekliği daha iyi deneyimleyebilmesi adına WebXR desteği eklendi. Eklenen söz konusu özellikle beraber kullanıcılar artırılmış gerçekliği herhangi başka bir uygulamaya ihtiyaç duymadan kullanabilecek. 

Kullanıcılara büyük kolaylık sağlayacak olan NFC sistemi ise yeni sürümle birlikte kullanılabilir hale geliyor. NFC sistemi, akıllı telefonlarda mobil ödeme, akıllı kimlik ve hızlı işlem gibi konularda tüketicilerin sıkça tercih etmeye başladığı bir özellik. Google da kullanıcıların oldukça beğendiği özellik için yeni bir Web NFC sistemi geliştirdi.

Google, kullanıcıların yeni sürümle birlikte mobil cihazların yerel bir uygulama veya sitem düzeyinde yeni özelliklere ihtiyaç duymadan nesnelerle etkileşime girmesine olanak sağlayacak. 

Yeni sürüm sadece yenilikler ve geliştirmeler sunmuyor. Google, güvenlik adına da önemli bir değişiklik sunacak. Chrome 81, HTTPS trafiğinin güvenliğini artıracak TLS 1.0 ve TLS 1.1 protokollerine sahip olacak. Chrome, önceki sürümlerinden olan 72 sürümünde bu özelliği kullanımdan kaldırmıştı fakat özellik, görüldüğü üzere kullanıcıların talepleri doğrultusunda yeniden kullanıma alındı.

Kullanıcıları memnun edecek yeni sürümün ne zaman yayınlanacağı ise şu an için bilinmiyor. Ancak beta sürümünün olumlu geçmesi halinde özelliklerin çok geçmeden sunulacağı düşünülüyor.

Google Chrome, güvenli olmayan indirmelerle ilgili kullanıcıları uyarmaya başlayacak