Dünyada Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke olarak anılan El Salvador, Bitcoin kullanmayı reddeden işletmelere yaptırım uygulayacak. 7 Eylül’de yürürlüğe girecek yasaya uymayan işletmeler cezalandırılacak. 

Orta Amerika’da bulunan El Salvador’un Devlet Başkanı Nayib Bukele, yaz aylarının başında hükümetin Bitcoin’i resmi para birimi yapmaya yönelik yeni bir yasa tasarısı hazırladığına işaret etmişti. Bukele, açıklamasında Bitcoin’in market hacminin 680 milyar dolar olduğuna ve bunun yalnızca yüzde 1’inin El Salvador’a girmesi durumunda ülkenin gayrisafi yurt içi hasılasının yüzde 25 artacağına işaret etmişti. 39 yaşındaki devlet başkanının açıklamaları, konuya ilişkin görüşlerin ikiye ayrılmasına neden olmuştu. Ancak El Salvador, Bitcoin ile ilgili son kararını vermiş ve hazırlanan yasa tasarısı kabul edilmişti. Yeni yasa tasarısıyla Bitcoin El Salvador’un dolardan sonra ikinci resmi parası olmuştu. 

Bitcoin’i reddeden işletmelere El Salvador’dan ceza

Dünyada bir ilk olan bu durum ülkeyi ikiye ayırmış ve pek çok vatandaşın Bitcoin kullanmayı istemediği belirtilmişti. 7 Eylül itibariyle resmi olarak kabul edilen yasayı uygulamayanlara cezai işlem uygulanacağı açıklandı. 

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin hukuk danışmanı Javier Argueta, Pazartesi günü yaptığı bir röportajda, Bitcoin ile işlem yapmayı ve ulusal Chivo cüzdanını kullanmayı reddeden işletmelerin ülkenin Tüketici Koruma Yasası kapsamında yaptırımlarla karşı karşıya kalacağını söyledi.

Argueta’nın en son açıklaması, Bukele tarafından Bitcoin kullanımının gönüllü olacağını açıkça belirttiği 23 Ağustos tarihli bir tweet’ine ters düşüyor. Çünkü Bukele son açıklamasında “Birisi nakit taşımaya devam etmek, oturum açma bonusu almamak, bitcoin’i olan müşterileri kazanmamak, işini büyütmemek ve havale komisyonu ödemek istiyorsa, bunu yapmaya devam edebilir.” ifadelerini kullanmıştı. 

Bukele’nin Bitcoin yasası, 8 Haziran’da mecliste yüzde 62 temsilcinin evet oyuyla kabul edilmişi. Ancak hem muhalefetten hem de halktan gelen eleştiriler hala yoğun bir şekilde konuşuluyor. Hatta halkın yüzde 70’i tasarıyı yürürlükte istemediğini belirtiyor. Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

İlginizi Çekebilir:

El Salvador, Yetişkin Vatandaşlarının Tümüne 30 Dolar Değerinde Bitcoin Vereceğini Açıkladı 

Tayland, Bazı Kripto Para Birimleri ve NFT’leri Yasakladı! 

KOŞTURAN AYAKKABI! 3D teknolojisiyle üretilen koşu ayakkabısı : adidas 4DFWD:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz