Okuma Süresi
1 dakika

Paris’te gerçekleşen ParisGamesWeek etkinliğinde Artha France isimli bir teknoloji organizasyonu, görme engelli kişilerin, etraflarındaki varlıkları algılayabilmelerini ve görüyormuş gibi hareket edebilmelerini sağlayan cihazı tanıttı.

Microsoft’un erişilebilirliğin artması adına engelli insanlar için geliştirdiği klavye, fare ve oyun kumandaları büyük ilgi görmüştü. Fransa’da gerçekleşen ParisGamesWeek etkinliğinde de buna benzer yepyeni bir teknoloji tanıtıldı. Artha France isimli teknoloji şirketinin geliştirdiği bu teknoloji sayesinde, görme engelli kişiler de artık oyun oynayabilecek. Şu an için yanızca Trackmania adlı oyunla uyumlu olan bu teknolojinin, gelecek dönemde daha fazla alana entegre edilebileceği düşünülüyor.

Bu Teknoloji Sayesinde Görme Engelli Kişiler Rahatlıkla Trackmania Oynayabildi!

Teknoloji şirketi Artha France, bir kamera veya ekran gibi bir girdiden gelen bilgileri ciltteki duyulara ileten bir dokunsal geri bildirim kemeri geliştirdi. Teknolojiyi test etmek için firma, sanal bir ortam kullanmak isteyen firma, en uygun ortamın Trackmania oyunu olduğu kanısına vardı.

Bu seçimin sebebi, Trackmania’nın basit bir oyun olmasının yanı sıra gerçek dünyadaki birçok zorluğu taklit etmesiydi. Böylelikle bu sistemi test eden görme engelli insanlar, hızlı tepkiler vererek cihazı kullanmaya daha çabuk alışabildi.

Oyun Oynayabilmek Yalnızca Başlangıç!

Trackmania, bu teknolojinin kullanım alanı anlamında yalnızca bir başlangıç. Görme engelli bir insanın bu teknolojiyi kullanmayı öğrenmesi, bu oyun sayesinde yaklaşık 20 saat kadar sürüyor. Daha sonrasında bu oyunu oynayarak geri bildirim kemerinin hissiyatını kavrayan görme engelli insanlar, bu teknolojiyi gerçek hayatta da etrafındakilerin farkında olmak için kullanabiliyorlar.

Bu durum da Trackmania ile başlayan kullanım alanının, ilerleyen dönemde daha da yaygınlaşarak günlük hayata kadar uzanabileceğini düşündürüyor. Bu teknolojinin gündelik yaşama entegre edilmesi, görme engelli kişilerin yaşantısını oldukça kolaylaştıracak gibi görünüyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz