Instagram Otomatik Altyazı

Sosyal medya devi Instagram, ‘Hikayeler’ bölümünde ‘Otomatik Altyazı’ çıkartmasını test etmeye başladı. Özelliğin kullanıma sunulması durumunda kullanıcıların, hikaye düzenleme ekranında yeni bir etiket görmeye başlayacakları ifade edildi. Bu etikete tıklandığında ise video içerisinde, sesli olarak söylenenlerin otomatik olarak yazılı bir biçimde deşifre edileceği belirtildi.

Sosyal medya devi Instagram, kısa bir süre önce ‘Hikayeler’ bölümünde ‘Otomatik Altyazı’ çıkartmasını test etmeye başladı. Söz konusu çıkartmanın, kullanıcıların hikaye düzenleme ekranında düzenledikleri videoya otomatik olarak altyazı eklediği ifade edildi. Özellik, hikaye oluşturma sayfasındaki çıkartma kitaplığında keşfedildi. “Altyazılar (Captions)” adı altında bulunabilen çıkartmayı, ilk kez sosyal medya danışmanı Matt Navarra ortaya çıkardı. Navarra, özelliği keşfetmesinin ardından resmi Twitter hesabı üzerinden hikayesinde çıkartmayı gösterdiği bir videoyu paylaştı.  

Aktarılan detaylara göre; ‘Altyazılar’ çıkartması, Instagram çıkartma kitaplığının içerisinde yer alıyor. Çıkartma etkinleştirildiğinde Instagram, hikaye düzenleme alanındaki videoda bulunan sesleri metne dönüştürüyor ve gerçek zamanlı olarak video üzerine yerleştiriyor. Kullanıcılar, altyazı için bir dizi farklı yazı tipi arasından seçim yapabiliyor. ‘iOS’ platformundaki ‘Clips’ uygulamasında da benzer bir özellik bulunduğu biliniyor. Aynı şekilde; Facebook da geçen yılın Eylül ayında, canlı yayınlar için benzer bir özelliği bünyesine eklemiş olma niteliği taşıyor.  

Instagram, hikayede altyazı özelliğini şu anda yalnızca kısıtlı bir kullanıcı kitlesinin erişimine açıyor 

Instagram Hikayede Altyazı

Diğer yandan; Instagram, henüz test aşamasında olan hikayede altyazı özelliğini şu anda yalnızca kısıtlı bir kullanıcı kitlesinin erişimine açıyor. Özelliğin yaygın kullanıma açılmasının ardından özellikle işitme engelli kişiler için oldukça işlevsel olabileceği tahmin ediliyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Instagram, ‘Live Rooms’ Özelliği ile Canlı Yayın Katılımcı Sayısını 4’e Çıkardı 

Instagram TikTok’taki Gezinme Yöntemini Hikayeler Bölümünde Test Ediyor

Instagram, Silinen Gönderileri Kurtarma Özelliğini Bünyesine Ekledi 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz