Apple bu hafta geliştiricelere, daha fazla reklam göstermek için izleyeceği yol ve reklamların ne zaman karşımıza çıkacağı ile ilgili bir e-posta gönderdi. iPhone kullanıcıları, 25 Ekim itibarıyla App Store’u açtıklarında ilk olarak reklamla karşılaşacak!

Geçtiğimiz dönemlerde, Apple’ın uygulama mağazasında ve kendine ait diğer uygulamalarında artık daha fazla reklam gösterileceği iddia edilmiş ve Apple da bu haberleri doğrulamıştı. Konunun detayları da Apple’ın geliştiricilere gönderdiği bir e-posta ve şirketin yayınladığı son blog gönderisinde ortaya çıktı.

Kullanıcılar Artık Daha Fazla Reklamla Karşılaşacak

Apple’ın, geliştiricilere gönderdiği mailde ve yayınladığı son blog gönderisinde yer alan haberlere göre, hem App Store’un ana sayfası olan “Bugün” sayfasında hem de “Bunları da beğenebilirsiniz” kısmında reklamlar yer alacak. Bu reklamlar, mavi bir arka plan ve reklam ikonu ile birlikte Çin haricinde her ülkede gösterilecek.

Apple, “Bugün sekmesi ile uygulamanız App Store’un ana sayfasında belirgin bir şekilde görünebilir -onu kullanıcıların App Store’u ziyaret ettiklerinde ilk gördükleri şeylerden biri haline getirir.” sözleriyle reklam verenlerin uygulamalarını öne çıkarabileceklerini ifade etti.

Uygulama Geliştiriciler Reklam Alanları İçin Rekabet Edecek

Apple’ın yeni uygulamasından önce Apple için uygulama geliştirenler, isteseler de “Bugün” sekmesine reklam veremiyorlardı. Bu sekmede öne çıkarılan içerikler olsa bile bu içerikler Apple tarafından seçiliyordu ve reklam olarak satılmıyordu. Şimdi ise durum farklılaştı. Artık reklam verenler, bugün sayfasında uygulamalarını ön plana çıkarabilecek. Görünen o ki; bu durum bazı kullanıcıları pek de memnun etmeyecek.

Bazı uzmanlar, Apple’ın aldığı yüksek komisyonları isimlendirmek için kullandığı uygulama vergisinin de artacağını öngörüyor. Birçok uygulama geliştirici, kullanıcılarını kaptırmamak adına bu reklam alanları için ciddi bir rekabet içine girecek gibi görünüyor.

Ağustos ayında, Apple’ın amacının yıllık reklam gelirini üçe katlayıp 10 milyar dolara ulaştırmak olduğu iddia edilmişti. İki yeni reklam alanı ile Apple, toplamda reklam gösterdiği alanların sayısını ikiye katlamış oldu. Bakalım bu hamle, teknoloji devi şirketi, reklam gelirini artırma hedefine ulaştırabilecek mi?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz