Aston Martin, elektrikli otomobil projesini askıya aldı

0
668

Aston Martin, Rapide E ismini taşıyan ilk elektrikli otomobilini piyasaya sürme planını askıya aldı. Modelin resmi olarak piyasaya sürülmesinin ertelenme sebebi ise şirketin finansal açıdan kötü bir yılı geride bırakmış olması gösteriliyor.

Bu konudaki duyurunun Formula 1 ekiplerinden Racing Point’in patronu olan Lawrence Stroll’un Aston Martin’in yaklaşık %20’sini 500 milyon pound karşılığında satın almasından sonra gelmesi dikkat çekti.

Ocak ayının başında Rapide E ile ilgili olan haberleri doğrulamayan şirket, ilk elektrikli otomobilinin piyasaya çıkışını süresiz olarak erteledi. Ayrıca Aston Martin çatısı altında bulunan Lagonda markasının üreteceği tamamen elektrikli ilk modelin piyasa çıkış tarihi ise 2022 yılı yerine 2025 yılına ertelendi.

Satış ve askıya alma haberlerinin nedenini Aston Martin CEO’su Andy Palmer’ın 2019 yılını “Çok kötü bir yıl” olarak değerlendirmesi gösteriliyor. Şirket, 2019 yılını satışlar artmasına rağmen 100 milyon poundluk (790 milyon TL) kayıpla kapatmıştı.

Aston Martin; yeni yatırımı, 31 Ocak 2020 tarihinde yapılan olağanüstü yönetim kurulu toplantısından sonra duyurdu. Toplantıda Stroll’un teklifinin yanı sıra merkezi Hangzhou’da bulunan Çin’in en büyük özel otomotiv şirketi Geely’nin de teklifi değerlendirildi. Reuters haber ajansı Geely’nin teklifinin Aston Martin’in elektrikli araç üretiminin hızını artırabileceğini yazmıştı.

Aston Martin CEO’su Andy Palmer elektrikli otomobillerin büyük bir destekçisi olduğunu belirtirken şirketin yakın bir zamanda hibrit bir otomobile odaklanacağını duyurdu. Ayrıca piyasadaki Porsche gibi rakiplerini örnek gösteren şirket, onların da hemen hemen aynı üretim takvimine sahip olduğunu ve geride kalmadıklarını aktardı.

Williams F1 takımının teknik konularıyla ilgilenen Williams Advanced Engineering ile birlikte geliştirilen Rapide E prototipi ilk kez 2015 yılında ortaya çıkmıştı. Ardından şirket bu aracın Çin’li şirket LeEco ile ortak üretileceğini de açıklamış ancak firmanın 2017 yılında iflas etmesi sonucu Aston Martin, Rapide E konusunda yalnız kalmıştı.

Sony’den dev sürpriz: Elektrikli otomobil “Vision-S” tanıtıldı

Mazda, elektrikli otomobillerin çevreye dizelden daha zararlı olabileceğini iddia etti