SpaceX 60 Starlink uydusunu daha başarılı bir şekilde uzaya gönderdi

0
1000
Okuma Süresi
1 dakika

SpaceX, merkezi ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan ve kurucusu Elon Musk olan son zamanlarda adından sıkça söz ettiren popüler uzay taşımacılığı şirketi Starlink uydularını uzaya taşımakta kullanacağı roketin testini Ocak ayının başında gerçekleştirmişti. 2020 yılı için planlanan seferlerin ikincisiyle birlikte Falcon 9 roketi 60 tane Starlink uydusunu başarılı bir şekilde yörüngeye taşımış oldu.

Starlink internet projesi için önemli bir görevi geride bırakan şirket, Dünya yörüngesindeki uydu sayısını 240’a çıkarmış oldu. Starlink projesi tamamlandığında toplam uyduların 180’i kullanıcılara internet sağlamak için kullanılacak.

Cape Canaveral Uzay Üssü’nden kalkışa geçen Falcon 9 roketi, 60 tane Starlink uydusunu başarılı bir şekilde uzaya fırlattı. Toplamda 42 bin uyduyu uzaya göndermeyi planlayan şirket, her ay düzenli olarak 2 kez fırlatma yapmayı hedefliyor.

Birçok kişi tarafından devrim niteliğinde olan bu gelişmeleri önemli bir topluluk ise son derece tehlikeli buluyor. Yörüngede biriken uzay çöpleri konusunda büyük sorun yaşanabileceğini belirten eleştirmenlerin ne kadar haklı olduğunu ise zaman gösterecek