Siber saldırı sonucu 80 bine yakın kişinin verisinin sızdırıldığı bildirildi

Doğa Koleji’ne siber saldırı yapıldığı açıklandı. İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji’nin Kişisel Verileri Koruma Kurulu’na (KVKK) yaptığı açıklamaya göre, siber saldırı yetkili bir kullanıcıya ait e-posta erişim şifresinin ele geçirilmesiyle gerçekleşti. Saldırganın e-posta şifresini elde ettikten sonra bu portal uygulamasına girerek diğer uygulamalara erişim sağladı ve kullanıcı yetkilerine bağlı olarak bilgilere eriştiği ve verileri sızdırdığı ortaya çıktı. İhlal sonucu çalışanlar, öğrenciler ve öğrenci velilerinin verileri sızdırıldı.

80 bine yakın kişinin kişisel verisi sızdırıldı

İhlal sonucu çalışanlara ait ad, soyad, TC kimlik numarası, çalıştığı birim ve brüt ücretlerine ait verilerin etkilendiği belirlendi. Öte yandan öğrencilerin ad soyad, TC kimlik numarası, anne-baba adı; öğrenci velilerinin ise ad, soyad, TC kimlik numarası, meslek ve kayıt tutarlarına ait verilerin sızdırıldığı ortaya çıktı. Siber saldırı sonucu toplam 79 bin 997 kişinin kişisel verisinin ihlal edildiği bildirildi. Öte yandan, kişisel verisinin sızdırıldığını düşünenlerin kisiselverilerim@dogakoleji.k12.tr  e-posta adresine başvurarak ayrıntılı bilgi alabilecekleri ifade edildi.

2002’de kurulan Doğa Koleji’nin 100’den fazla kampüsü bulunuyor. Doğa Koleji’nin 100 bin civarında öğrencisinin olduğunu not edelim. Öte yandan, 2019 yılından bu yana İTÜ ETA Vakfı’nın bünyesinde çalışmalarını sürdüren Doğa Koleji, Şubat ayı içinde el değiştirdi ve Bilgi Üniversitesi’nin sahibi olan  Can Eğitim Grubu’na satıldı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmayı unutmayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz