Huawei ’nin üzerinde çalıştığı bilinen HarmonyOS işletim sisteminin son tüketiciye nasıl görüneceği ortaya çıktı. Çince paylaşılan bir video, bu yıl içinde yayınlanmaya başlayacak HarmonyOS ‘un detaylarını gözler önüne serdi. 

ABD ile yaşadığı ‘ticari savaş’ sebebiyle, ABD menşeli pek çok firma ile çalışmasının kısıtlandığı Huawei, bu sebepten ötürü Google servislerini ve Android platformunu cihazlarında kullanamıyordu. Yaşadığı zorluk ve ambargolar da şirketi ciddi atılımlara yönlendirdi. Bu bağlamda kendi işletim sistemini geliştirmeye başlayan Huawei’in yakın zamanda yeni işletim sistemi HarmonyOS 2.0’ı yayınlaması bekleniyor. 

Geçen haftalarda yapılan bazı açıklamalar HarmonyOS 2.0 işletim sisteminin Haziran 2021 tarihine kadar pek çok Huawei telefona geleceği belirtilmişti. Tanıtımına günler kala geçen günlerde ortaya çıkan bir video, HarmonyOS 2.0’ın katlanabilir ekranlı akıllı telefon Mate X2’de nasıl göründüğünü gözler önüne çıkarmıştı. Şimdi ise YouTube’a yüklenen dört dakikalık bir video HarmonyOS işletim sisteminin tasarımını ve özelliklerini gösterdi. 

Mate 40 Pro HarmonyOS ile çalışırken görüntülendi

YouTube’a yüklenen dört dakikalık  videoda, Huawei Mate 40 Pro görülüyor. HarmonyOS işletim sistemi ile çalışan Mate 40 Pro’da dikkat çeken en önemli detay ise, EMUI 11’den farklı göründüğü oldu. 

Genel tasarımının Android işletim sistemi bakımından benzediği görülen HarmonyOS işletim sisteminde, ayrıca bir diğer detay ise sağ üst köşedeki kontrol merkezi oluyor. iOS ekosisteminin en sevilen özelliklerinden biri olan kontrol merkezi belli ki Huawei tarafından da tercih edilmiş. 

Bunların yanı sıra HarmonyOS işletim sisteminde widget’lara oldukça fazla yer verildiği görülüyor. Ana sayfanın soluna geldiğinde ise arama yapılan bir sayfanın yer aldığı fark ediliyor. Uygulamaların çok hızlı bir şekilde açılıp kapanması da dikkat çeken bir diğer şey oldu. Söz konusu videoda ayrıca HarmonyOS işletim sisteminin açılış sesi de gösteriliyor. 

Huawei’nin haziran ayında düzenleyeceği bir etkinlikle tanıtmasını beklediğimiz yeni işletim sistemi HarmonyOS ile gelecek ilk akıllı telefon serisinin P50 olacağını düşünülüyor. 

İlginizi Çekebilir:

Huawei’den Çinli Şirketlere ‘HarmonyOS’ Çağrısı! 

HarmonyOS 2.0 İşletim Sistemi Desteği Alacak Huawei Cihazlar Sızdırıldı

Haftanın En Yeni Teknolojileri – Moxie Mars’ta Oksijen Üretti, Sony Giyilebilir Klima!:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz