Facebook Yapay Zeka Sistemi

Facebook, verilen bağlamda ağ için hangi verinin daha faydalı olduğunu tahmin edebilen ve buna göre her bir veriye özel ‘Son Kullanma Tarihi’ atayan bir yapay zeka sistemi geliştirdi. ‘Expire-Span’ adı verilen sistemin, bilgi-işlem kaynakları ve bellek kullanımının daha verimli bir şekilde gerçekleştirilebilmesini mümkün kılacağı tahmin edildi.  

Bilgisayarlar ve yapay zeka sistemleri, genellikle yeni eklenen ve kendisine öğretilen tüm verileri hatırlama konusunda oldukça iyi bir performans sergiliyor. Fakat söz konusu sistemler, belirli bir verinin verilen bağlamda gerçekten faydalı olup olmayacağını ayırt edemiyor. Bu da her bir verinin, eşit bir enerji kullanılarak işlenmesine neden oluyor. ABD merkezli sosyal medya devi Facebook ise bu problemi hedef alarak yeni bir yapay zeka sistemi geliştirdiğini duyurdu. ‘Expire-Span’ adı verilen sistemin, verilen bağlamda ağ için hangi verinin daha faydalı olduğunu tahmin edebildiği ve buna göre her bir veriye özel bir ‘Son Kullanma Tarihi’ atadığı belirtildi. Bu sayede sistemin, bilgi-işlem kaynakları ve bellek kullanımının daha verimli bir şekilde gerçekleştirilebilmesini mümkün kılacağı tahmin edildi.  

Aktarılan detaylara göre; ‘Expire-Span’, belli bir verinin son kullanma tarihini, her bir duruma özel olarak hesaplıyor. Sisteme yeni bir veri eklendiğinde ‘Expire-Span’, bu verinin ne kadar süre bellek olarak kullanılacağını belirliyor. Bu sayede, bilgi-işlem kaynaklarının kullanımındaki verimsizliğin minimuma indirilmesi hedefleniyor. ‘Expire-Span’ ayrıca, verinin verilen bağlam ile daha ilgili olduğunu ve daha önemli olduğunu belirlemesi durumunda o veriye daha geç bir son kullanma tarihi atıyor. Böylece bağlamla ilgisi olmayan veri noktaları daha önce unutuluyor ve bellek alanı sürekli olarak temizleniyor.  

Facebook tarafından geliştirilen ‘Expire-Span’ yapay zeka sistemi, veriyi çok yönlü değerlendiriyor

Facebook Expire-Span

Facebook tarafından geliştirilen ‘Expire-Span’, yeni bir veri eklendiğinde o verinin yalnızca genel bağlama göre önemini değerlendirmiyor. Sistem, verinin önem seviyesini halihazırda eklenmiş olan diğer yeni veri noktalarına göre de tekrar değerlendiriyor. Bunun, yapay zeka sistemlerinde daha iyi bir ölçeklendirme mekanizmasını da mümkün kılacağı belirtiliyor. Proje arkasındaki ekip, ‘Expire-Span’ ile gelecekte insan hafızasına daha da yakın bir yaklaşım geliştirmeyi hedeflediklerine işaret ediyor. Sistemin gelişmiş sürümlerinin ayrıca, yeni bilgileri mevcut teknolojilerin yapabildiğinden çok daha hızlı bir şekilde öğrenmesi bekleniyor.  

Tekno Safari Youtube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Miso, Kullanıcıların Burgerlerini Eksiksiz Yapmasını Mümkün Kılan Yapay Zeka Tabanlı Yeni ‘CookRight’ Uygulamasını Duyurdu 

Polonya’daki Metro Marketlerde Gıda İsrafını Azaltmak için Yapay Zeka Fiyatlandırma Sistemi Kullanılacak

Mitsubishi Electric, Tsunami Tahmini Yapan Radar Tabanlı Yapay Zeka Geliştirdi 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz