Apple’ın kablosuz ters şarj desteği üzerinde çalıştığını gösteren bir patent ortaya çıktı. Şirket, Macbook ’lara ters kablosuz şarj özelliği eklemeyi planlıyor.

Apple geçmiş dönemlerde de kablosuz ters şarj özelliği üzerinde çalışıyordu. Ancak şirketten bu konu hakkında geliştirilen yeni bir özellik gelmemişti. Ancak ortaya çıkan yeni bir patent sayesinde şirketin bu fikrinden vazgeçmemiş olduğu görülüyor. Patentte, Macbook’ların iPhone ve Apple Watch gibi cihazlar için kablosuz şarj istasyonuna dönüşebildiği görülüyor. Macbook ’ların ters kablosuz şarj cihazına dönüşmesini sağlayan patentte, asıl amacın iPhone telefonlara kablo karmaşası olmadan güç desteği sağlamak olduğu biliniyor. Şirketin geçmiş dönemlerde de üzerinde çalıştığı özelliği, çalışmaların tamamlanmasının ardından çok geçmeden kullanıcıya sunacağı düşünülüyor.

Samsung, Galaxy S10 serisi ile Huawei de P30 Pro ile kullanıcılarına kablosuz ters şarj özelliğini sunmuştu. Kablosuz ters şarj özelliği sayesinde kullanıcılara bu telefonlarla, başka cihazların şarj edilebilmesi olanağı sunuluyor. Apple’ın; Samsung ve Huawei’nin telefonlarında bulunan kablosuz ters şarj özelliğini son ürünü iPhone 11 ile kullanıcıya sunması bekleniyordu. Ancak maalesef beklenen olmadı. Şirket iPhone 11 ile olmasa da bu özellikten vazgeçmemiş olduğunu ortaya çıkan patent ile tekrardan gündeme geldi. Apple mühendislerinin, ters kablosuz şarj özelliği üzerinde hala çalıştıklarına dair kanıtlar dün ortaya çıktı. 

Macbook ’lara ters kablosuz şarj desteği gelecek

Apple 2018 yılının Temmuz ayında ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne (USPTO) Elektronik Cihazlar Arasında Endüktif Şarj başlıklı bir patent sunmuştu. Yine aynı isimle kaydedilen patent en son 5 Aralık 2019’da güncellenmişti. Söz konusu patentte, şirketin gelecekte Macbook, iPad ve iPhone modellerinde çift yönlü endüktif şarj desteği getirmek için çalışmalarına devam ettiğini gösterdi. 

Apple’ın merakla beklenen özelliğinin patentinde, kablosuz şarj cihazlarını dizüstü bilgisayarlara yerleştirerek Macbook’un iPhone ve Apple Watch gibi cihazları şarj edebilmesi bekleniyor. Ancak diğer bir yandan da şirketin, kablosuz şarj cihazlarını dizüstü bilgisayarlarına, tabletlerine ve telefonlarına yerleştirme fikri sadece patent olarak da kalabilir.

İlgili Haberler:

Apple, Siri’yi daha akıllı bir hale getirmek için çalışmalara başladı

Apple Kişisel Erişim Noktası sorununu kabul etti

iPhone 12 Eylül’de Çıkacak Mı? Timur Akkurt ve Ekin Kollama “Pazar Sohbeti”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz